Elemen Köyü Mengen Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Elemen Köyü Mengen Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  elemen köyü bilgileri - elemen köyü resimleri - elemen köyü tanıtım  Elemen, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün camisinden çıkan latince yazıtlar köyün geçmişinin eski olduğunun göstergesidir,yine köyün camisinin avlusundan çıkan ve arapça olan yazıtta caminin virane bir halde iken tamir edildiği yazılmaktadır.Caminin girişinde sağda ve solda kabartmalar, haç işaretleri vardır.Tesadüfen bu camiye bir cenazeye gelen arkeologların incelemesi sonucu bu caminin önceden katolik kilisesi olduğu ortaya çıkmıştır.Köyün çevresinde, çevre köylerde bir çok taştan sandık şeklinde oyulmuş kapağı olan lahitler vardır.Bunlardan bir tanesi Elemen Yaylası'nda Beşiktaş'ın Doruğu denen yerde bulunmaktadır.Köy'ün mezarlığını yine yıllar önce Düzce Üniversitesi araştırmaya gelmiş;burada Cilalı Taş Devri'nden kalma taşlar olduğunu öne sürmüşlerdir.
  Kültür

  Köy halkı gelenek, görenek ve kültürüne bağlıdır. Köyün meşhur yemekleri mantar sote, kuzu eti ve çeşitli sebzelerle hazırlanan Mengen pilavı, mısır unu ile hazırlanan höşmerim, gene mısır unu ve süt kaymağı ile pişirilen ve daha sonra küçük parçalara ayrılarak servis edilen kedibatmaz, tavuklu Mengen kavurması, hamur toplarının haşlanıp sütle karıştırılmasıyla yapılan oğmaç çorbası; yöresel bir ot olan kaldırıkın, mısır unu, yumurta ve süt ile hazırlanan iç sarılmasıyla yapılan kaldırık dolması, cincile mantarından yapılan cincile böreği, hamurdan yapılan ve içi boş hazırlanan ve bir çeşit mantı olarak tanımlayacağımız halışka (çene çarpan) gelir.
  Coğrafya

  Bolu iline 50 km, Mengen ilçesine 22 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 155
  1997 149
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi emekli maaşına ve tarım-hayvancılığa dayalıdır. %90'ı emeklidir.


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köy Muhtarı köyün her işiyle ilgilenir.

  Altyapı bilgileri

  Köyün içme suyu şebekesi vardır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elemen Köyü Mengen Forum Tarih
Delemenler Köyü Alaşehir Manisa Manisa Tanıtımı 11 Nisan 2010
Elementlerin günlük hayatta kullanıldığı alanlar nelerdir kısaca Eğitim Bilgileri 25 Ocak 2017
Element nedir? özellikleri Eğitim Bilgileri 23 Ocak 2017
Tabiatta bulunan elementler nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 26 Aralık 2015
Element ve Bileşiklerin Özelliklerini Karşılaştırma Konu Dışı Başlıklar 16 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş