Elektronik kelepçe

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Elektronik kelepçe konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Almanya’nın güney eyaletlerinden Baden-Württemberg, elektronik kelepçeyi devreye sokuyor. Polis Sendikası ve muhalefet, ceza infaz kurumunun özelleştirilmesine kapı aralandığı gerekçesiyle uygulamayı eleştiriyor.

  [​IMG]  Baden-Württemberg eyalet hükümeti, elektronik kelepçenin özellikle para cezalarını ödeyemediği için hapse girmek durumunda olanlarda uygulanacağını duyurdu. Eyaletin Hür Demokrat Partili (FDP) adalet bakanı Ulrich Goll, “Cezaevi para cezasını ödeyemeyen insanlar için uygun bir yer değil” dedi.
  Goll, ayrıca cezaevinden salıverilme aşamasında olan mahkum ve tutukluları da “özgürlüğe alıştırma” amacıyla elektronik kelepçeye tabi tutacaklarını söyledi. Bakan Goll, ilk elektronik kelepçenin bu yılın sonunda takılacağını kaydetti.
  Elektronik kelepçe için mahkum ya da tutuklunun rızası, sabit ikametgah ve işyeri şart koşuluyor. Söz konusu yasal düzenleme, Baden-Württemberg eyalet sınırlarında ilk etapta 4 yıl boyunca geçerli olacak, bu sürenin sonunda uygulama yeniden değerlendirilecek. Bakanlık yetkilileri uygulamanın devlete maliyetinin yaklaşık 85 bin Euro'yu bulmasını bekliyorlar. ​
  “İnsanın yeri teknolojiyle dolmaz!”
  Baden-Württemberg eyalet meclisinde uygulamanın yürürlüğe girmesi için yapılan oylamada muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller ret oyu verdiler. SPD milletvekili Nikolaos Sakellariou, “Hükümet suçla mücadeleye yoğunlaşmak yerine ceza infaz kurumunu özelleştirmeye çalışıyor” diye konuştu. Sakellariou, “insanın yerini teknolojiyle dolduramazsınız” dedi.
  Alman Polis Sendikası (GdP) genel başkanı Konrad Freiberg de elektronik kelepçe uygulamasının denetiminin özel güvenlik şirketlerine bırakılmasını eleştirdi. Freiberg, “Ceza infazı, kişinin yeniden topluma kazandırılmasını hedefleyen bir kamu görevidir. Bu görevin bir bedeli vardır” dedi. Sendika başkanı, ceza infaz kurumunun tamamen özelleştirilmesi yolunda bir adım atılmış olduğunu savundu.
   

 2. avatar

  avatar Üye

  Paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elektronik kelepçe Forum Tarih
Elektronik müzik türleri nelerdir Müzik Türleri ve Enstrümanları 5 Ocak 2012
Endüstriyel Elektronik Teknisyenin Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 26 Eylül 2011
Endüstriyel Elektronik Teknisyenin Çalışma Alanları Ve İş Bulma İmkanları Meslekler Rehberi 26 Eylül 2011
Endüstriyel Elektronik Teknisyenin Görevleri Nedir Meslekler Rehberi 26 Eylül 2011
Endüstriyel Elektronik Teknisyenliği Ne Demektir Meslekler Rehberi 26 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş