Elektromanyetizma biliminin kurucuları kimlerdir

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda DeMSaL tarafından 14 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Elektromanyetizma biliminin kurucuları kimlerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ELEKTROMANYETİZMA BİLİMİNİN KURUCULARI  Michael Faraday ( 1791 –1867 ) : 1791 yılında doğan Faraday , 19.yüzyılın en büyük bilim adamlarından biridir. Elektromanyetik indüklemeyi, elektrik motorunu ve dinamoyu keşfetmiştir.

  Faraday’ın deneysel ve kuramsal bulguları James Clerk Maxwell’in ortaya koyduğu elektromanyetizma kuramına temel oluşturmuştur.

  1821 yılında elektromanyetik konusunda ilk deneylerini yapan Faraday’ın amacı manyetik kuvvetleri, elektrik gücüne dönüştürmekti. Yaptığı ilk 4 deneyde başarısızlığa uğrayan Faraday bir sonraki deneyinde başarılı oldu. İletken bir teli manyetik alana dik olarak hareket ettirdiğinde, iletkene bir kuvvet etkidiğini gösterdi. Böylece elektrik motoru ve dinamonun ilk temeli atılmış oldu.

  İnsanlık, bugünkü elektrik ışığı, elektrik gücü, telefon, telgraf, telsiz ve daha binlerce cihazı, Faraday’ın ortaya koyduğu buluşlara borçludur.


  James Clerk Maxwell ( 1831 – 1879 ) : 1831 yılında doğan Maxwell, elektromanyetizma kuramını geliştiren İskoçyalı fizikçidir. 20.yüzyıl fiziğini etkileyen fizikçilerin, en büyüğü olan Maxwell, bilime katkılarının önemi açısından Newton ve Einstein ile eşdüzeyde kabul edilmektedir.

  Pek çok üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapan Maxwell, daha sonra doğa felsefesi profesörü oldu. Bilimsel araştırmaya daha çok zaman ayırabilmek amacıyla 1865 ’te görevinden ayrılarak İskoçya ’ya döndü ve 6 yıl boyunca elektromanyetizma kuramı üzerinde çalışarak ünlü yapıtını hazırladı.

  1873 yılında yayınladığı “ Elektrik ve Manyetizma Üzerine İncelemeler ” adlı eserinde, o güne kadar bulunmuş olan elektrik ve manyetizma yasalarını sistemli bir bütünlük içinde matematiksel bir yapıya kavuşturmuştur.

  Değişken elektrik ve manyetik alanların birbirlerinden ayrı olarak var olamayacağını göstermiş, elektromanyetik alan ve dalga kavramlarını geliştirmiştir. Işığın da bir elektromanyetik dalga olduğunu belirleyerek, elektromanyetik dalgaların ışık hızında yayıldığı sonucuna varmıştır.

  Maxwell’in varlığını öngördüğü elektromanyetik dalgalar, onun ölümünden 8 yıl sonra Heinrich Hertz tarafından laboratuvar koşullarında elde edilmiştir.  Heinrich Hertz ( 1857 – 1894 ) : 1857 yılında doğan Hertz , radyo dalgalarını üreterek bunları yayınlamayı ve almayı ilk kez başaran Alman fizikçidir.

  Hertz , 1883 yılında , Maxwell’in elektromanyetizma kuramı üzerinde çalışmaya başladı. 1885 –1889 yılları arasında profesör olduğu sırada , elektromanyetik dalgaları laboratuvarda üretmeyi ve dalgaların boylarını ve hızını ölçmeyi başardı.

  Hertz’in , laboratuvarda deneysel olarak saptadığı elektromanyetik dalgaların , tekniğe uygulanması telsiz- haberleşme alanı açmıştır. Telsiz telgraf , radyo , televizyon, radyo-link , radar ve uydu haberleşmesi gibi sahalar hızla gelişmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elektromanyetizma biliminin kurucuları Forum Tarih
Elektrik Akımı Hakkında Bilgi - Elektromanyetizma Genel Bilgi (Elektrik) 12 Mart 2011
Elektromanyetizma Hakkında Bilgi Elektronik Genel Bilgi 12 Haziran 2009
Elektromanyetizma Nedir ? Elektronik Genel Bilgi 28 Kasım 2008
Mısır'da tıp biliminin gelişmesinin sebepleri kısaca Sorular ve Cevaplar 15 Aralık 2015
Tarih Biliminin Özellikleri Nelerdir? Tarihi Bilgiler 19 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş