Elektromanyetik Işınım Nedir - Elektromanyetik Işınım Hakkında Bilgi

'Elektronik Genel Bilgi' forumunda SeLeN tarafından 8 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Elektromanyetik Işınım Nedir - Elektromanyetik Işınım Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektromanyetik Işınım Tanımı - Em Radyasyon Nedir - Emr Hakkında  Elektromanyetik ışınım (genellikle EM radyasyon veya EMR olarak kısaltılır) bir vakum veya maddede kendi kendine yayılan dalgalar formunu alan bir olgudur. Işınım birbirlerine ve enerji yayılım yönüne dik fazda salınan elektrik ve manyetik alanlardan dolayı oluşur. Elektromanyetik ışınım, frekansına göre değişik tiplerde sınıflandırılmıştır. Bu tipler sırasıyla (artan frekansa ve azalan dalga boyuna göre) radyo dalgaları, mikrodalgalar, Terahertz dalgalar, kızılötesi ışınım, görünür ışık, morötesi ışınım, X-ışınları ve gama ışınlarıdır. Çeşitli organizmaların gözleri bu ışınların sadece küçük bir frekans aralığındaki ışınları algılayabilir. Buna “ışık” ya da “görülebilir tayf” denir.
  EM etkileşimde olduğu maddeye uygulanabilir enerji ve momentum taşır.

  Fizik

  Teori

  Ana madde: Maxwell denklemleri

  [​IMG]


  X ekseni boyunca mavi, yeşil ve kırmızı elektromanyetik modlar.


  Elektromanyetik dalga kavramı ilk olarak James Clerk Maxwell tarafından ortaya atılmış ardından Heinrich Hertz tarafından doğrulanmıştır. Maxwell elektrik ve manyetik alanların dalga benzeri yapılarını ve simetrilerini açığa çıkaran alan dalga formu denklemleri elde etmiştir. Maxwell, ışığın ölçülen hızının, dalga denklemlerinden çıkan EM dalgaları hızları ile çakışık olmasından dolayı ışığı da bir elektromanyetik dalga olarak kabul etmiştir. Maxwell’in denklemlerine göre, bir uzaysal değişken elektrik alan bir zamansal değişken manyetik alan meydana getirir ve tam tersi de geçerlidir. Böylece dalgalanan elektrik ve manyetik alanlar döngü içinde sırayla birbirlerini oluştururlar. Bu dalgalanan alanlar birlikte Elektro Manyetik dalgayı oluştururlar.
  Elektromanyetik ışınım ve madde (elektronlar) arasındaki ilişki kuantum elektrodinamiği teorisi tarafından açıklanmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elektromanyetik Işınım Nedir Forum Tarih
Elektromanyetik Dalga Ne Demektir Hakkında Kısaca Bilgi Konu Dışı Başlıklar 20 Ekim 2013
Elektromanyetik Spektrum Nedir - Elektromanyetik Spektrum Konu Dışı Başlıklar 19 Ekim 2012
Elektromanyetik Kirlilik Ne Demektir Konu Dışı Başlıklar 30 Kasım 2011
Elektromanyetik Ne Demektir Konu Dışı Başlıklar 6 Kasım 2011
Elektromanyetik Alan Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 29 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş