Elektromanyetik Dalga Nedir - Elektromanyetik Dalga Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 27 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Elektromanyetik Dalga Nedir - Elektromanyetik Dalga Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektromanyetik - Işımanın Dalga Teorisi - Işığın Dağılması  Bu madde Elektromanyetik ışın maddesine çok benzemektedir ve bu ikisinin tek başlık altında birleştirilmesi önerilmektedir.
  Birleştirme işlemini yerine getirdikten sonra lütfen Geçmiş birleştirme şablonunu açıklamalara uygun şekilde kullanarak madde geçmişlerinin birleştirilmesini sağlayın.

  Elektromanyetik dalga, ışımanın dalga teorisine göre, uzayda ya da maddesel bir ortamda yayılan ve salınım yapan bir elektrik alan ve manyetik alanın birlikte oluşturduğu kabul edilen dalgalara verilen addır.

  Elektromanyetik dalgalar, yüklü bir parçacığın ivmeli hareketi sonucu oluşan, birbirine dik elektrik ve manyetik alan bileşeni bulunan ve bu iki alanın oluşturduğu düzleme dik doğrultuda yayılan, yayılmaları için ortam gerekmeyen, boşlukta c ışık hızı ile yayılan enine dalgalardır.

  Kozmik, gama, x, morötesi, görünür bölge, kızılötesi, mikrodalga, TV, radyo dalgaları elektromanyetik dalgalardır. Tarihte Elektromanyetik kuvvet ilk Çinliler ve Yunanlılar tarafından incelenmiştir. İlk teorileri ise James Clerk Maxwell tarafından üretilmiştir. Elektromanyetik dalga teorisi şu anda kullandığımız radyo, televizyon, cep telefonu gibi yaşamımızda vazgeçilmez yeri olan aletlerin temel çalışma prensiplerini ortaya koymuştur.

  Ayrıca bu teorinin öngördüğü elektromanyetik alan elektrik motoru, dinamo, elektrik jeneratörü ve elektrik santrali gibi cihazların düşünülmesine olanak sağlamıştır. Elektrik motorları, uygulanan elektrik akımı ile elektromanyetik bir alan oluşturarak ve bunu da mıknatısların oluşturduğu manyetik alanla etkileştirerek elektrik enerjisini kinetik enerjiye çevirir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elektromanyetik Dalga Nedir Forum Tarih
Elektromanyetik Dalga Ne Demektir Hakkında Kısaca Bilgi Konu Dışı Başlıklar 20 Ekim 2013
Elektromanyetik Spektrum Nedir - Elektromanyetik Spektrum Konu Dışı Başlıklar 19 Ekim 2012
Elektromanyetik Kirlilik Ne Demektir Konu Dışı Başlıklar 30 Kasım 2011
Elektromanyetik Ne Demektir Konu Dışı Başlıklar 6 Kasım 2011
Elektromanyetik Alan Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 29 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş