Elektromıknatıs Nedir? - Elektromıknatıs Nasıl Yapılır?

'Elektronik Genel Bilgi' forumunda SeLeN tarafından 4 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Elektromıknatıs Nedir? - Elektromıknatıs Nasıl Yapılır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektromıknatıs Hakkında Bilgi - Elektromıknatıs Nasıl Çalışır? - Elektromıknatıs Nasıl Yapılır - Evdeki Malzemeler İle Elektromıknatıs Yapımı  Bir telden elektrik akımı geçiyorsa burada manyetik bir alan oluşturur. İşte elektromıknatıslar bu temel kurala dayanırlar.

  Bu temel prensip kullanılarak motor, selenoid, harddiskler için okuma yazma kafası, hoparlör ve daha birçok şey yapılmaktadır.

  Gerçek Mıknatıslar

  Elektromıknatısları incelemeden önce daima mıknatıs özelliği gösteren gerçek mıknatısları incelemekte fayda vardır.

  Mıknatıslarda kuzey ve güney olmak üzere iki kutup vardır. Bir çoğumuzun bileceği gibi farklı kutuplar birbirini çeker, aynı kutuplar ise birbirini iterler.

  Elektromıknatıslarda aynı özellikleri gösterirler ancak sadece üzerlerinden elektrik akımı geçtiğinde mıknatıs özelliği göstermektedirler.

  Elektromıknatıslar

  Bir elektromıknatısın çalışması için en temel olarak batarya gibi bir güç kaynağı ve bir telle ihtiyaç vardır. Batarya elektron üretir ve bu elektronlar telin üzerinden akar. Telden akan elektronlar bir manyetik alan oluştururlar.

  Eğer daha önce bir batarya incelediyseniz + ve - olmak üzere iki kutba sahip olduğunu görmüşünüzdür. Elektronlar negatif kutupta toplanmışlardır ve eğer bir yol bulurlarsa negatif kutuptan pozitif kutba doğru akarlar. Bu akış iki kutup arasında yapılacak bir kablo bağlantısıyla yapılabilir. Bir kablo negatif ve pozitif kutuplar arasında direkt olarak bağlanırsa üç şey meydana gelecektir.

  1- Elektronlar negatif taraftan pozitif kutba doğru olanca hızlarıyla akarlar.

  2- Batarya kısa süre içinde bitecektir. Bu nedenle bataryanın iki ucunun birbirlerine direkt olarak bağlanması iyi bir fikir değildir. Normalde kablonun ortasında elektronları faydalı bir işte kullanmak amacıyla motor, ampul gibi cihazlar bulunmaktadır.

  3- Kablo üzerinde küçük elektrik alanları oluşur. İşte bu küçük elektrik alanları elektromanyetizmanın temelini oluşturur.

  Manyetik Alan

  Elektrik taşıyan her kablo üzerinde manyetik alan oluşmaktadır.

  Bobin

  Aşağıdaki şekil bir tel etrafında meydana gelen manyetik alanı göstermektedir. Dairesel manyetik alan telin etrafında gelişir ve aşağıdaki dairesel çizgilerle gösterilir. Alan telden uzaklaştıkça zayıflar. Manyetik alanın tele dik olduğu ve yönünün elektrik akımının akış yönüne bağlı olduğu görülmektedir.


  Telin etrafındaki manyetik alan dairesel ve tele dik konumda olduğu için tel üzerindeki manyetik alanı yükseltmenin en kolay yolu teli aşağıdaki gibi bir bobin halinde sarmaktır.


  Örneğin tel bir çivi etrafından 10 kez dolanırsa ve bu tele enerji verilirse aynı pille düz bir tel üzerinde oluşturulabilecek elektrik alandan çok daha fazla elektrik alan üretilecektir. Bu durumda çivi bir mıknatıs gibi davranacaktır.


  Bununla beraber mıknatıs özelliği sadece bataryadan elektrik akımı aktığı zaman görülecektir. Bu basit yapıya elektromıknatıs denir.

  ELEKTROMIKNATIS EVDE NASIL YAPILIR

  ilk önce uzun bir çivi bulun sonra bobin denilen çeşitli araçlardan çıkan küçük kablo sarımı vardır onu sökün (ne kadar uzun olursa o kadar güçlü çeker eee teller az ısınır) çiviye telleri karışık olarak sarmamalısınız çivinin en başından en sonuna doğru spiral şekilde sarmalısınız.(tel yalıtımlı olmalıdır ve tellerin iki ucunu çakmakla yakın ki yalıtımı eriyip uçları elektrik geçirsin )
  Teller üst üste binebilir yalıtımlı olduğu için sorun yaşanmaz.Ve iki ucuna yaklaşık 9 volt elektrik verin ve iğneleri dahi çektiğini göreceksiniz bobin sarımını bir elektrik motorundan yani oyuncak arabalardan falan bulabilirsiniz eğer büyük kablonuz varsa onlada yapabilirsiniz ama daha az sarım olacağından daha az çeker.

  ELEKTROMIKNATISIN SARIM YÖNÜ

  [​IMG]

  BOBİN:

  [​IMG]

  ELEKTRİK MOTORU:

  [​IMG]

  DİKKATLİ BAKARSANIZ BÜYÜK MOTORUN İÇİNDE İNCE TELDEN SARIM VAR.
   

 2. çok saol,kardeşim işime yaradı
   

 3. işime çok ysrsdı kardeş allah razı olsun..........
   

 4. işime yaradı tşkrrr :)))
   

 5. çok sağolun yaaa tam istediğim gibi :) <3
   

 6. çok saolun işime çok yaradı bunun sayesinde çok güzel not aldım hocadan teşekürler
   

 7. bi işime yaradıki sorma gitsin
   

 8. 9 volt pili nerden bulcaz ?
   

 9. çarşıda malzemeler nerede satılır bilen var mı
   

 10. yaptım ama olmadı proje ödevinden düşük aldım
   

 11. çok gzl ama çooooooookkkkkkkkk gıcık bir yazım tarzı
   

 12. 9V luk pili nerden bulucaz yaaa....:(
   

 13. Pil bakkalda var krdşm
   

 14. yav bende olmuyorrrrrrrrrrrr
   

 15. herkes aynı şeyler yazmış hepsi aynı :eek:o_O:(:(:(
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elektromıknatıs Nedir Elektromıknatıs Forum Tarih
Elektromıknatıs Nedir - Elektromıknatıs Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 25 Nisan 2011
Elektromıknatısların günlük hayatta kullanım alanları kısaca Konu Dışı Başlıklar 10 Mayıs 2014
Elektromıknatıs ve Yapısı Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 25 Nisan 2011
7. sınıf sosyal çalışma kitabı sayfa 16 geçmişten günümüze kitle iletişim araçları cevapları nedir? Seviyeli-Ciddi Konular Çarşamba 21:25
8. sınıf inkılap çalışma birinci dünya savaşı ve Osmanlı devleti cevapları nedir? Eğitim Bilgileri Çarşamba 20:54

Bu Sayfayı Paylaş