Elektrikte Kullanılan Terimler ve Anlarları 2

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 1 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Elektrikte Kullanılan Terimler ve Anlarları 2 konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güç dağıtım tesisatı : Bina içinde veya bina grupları arasında, alçak gerilimli enerjinin tüketicilere ulaştırılması için yapılan tesis bölümüdür.

  Yedek enerji kaynağı: Özel veya tüzel bir kişinin mülkiyet sınırları içindeki tesislerini, elektrik enerjisinin kesilmesi halinde, insan hayatı ve mal kaybına yol açmamak maksadı ile, beslemek üzere tesis ettiği elektrik enerjisi üretim tesisidir.

  Yedek enerji sistemi : Yedek enerji kaynağı ve bunun beslediği tesislerin tümüdür.

  Kurulu güç : Bir tesisde bulunan elektrik enerjisi tüketicilerinin anma güçlerinin toplamıdır.

  Ana tablo : Girişi enerji kaynağına bağlı olan, bina içindeki dağıtım tablolarını beslemek üzere yeteri kadar çıkışı bulunan, giriş ve çıkışlarda koruma ve kumanda için gerekli cihazları taşıyan tablodur.

  Ölçüm tablosu : Elektrik enerjisinin ölçülmesi için gerekli cihazları taşıyan; üzerindeki bağlantılara ve cihazlara izinsiz müdahaleyi imkansız kılacak şekilde korunmuş, mühürlenebilir tablodur.

  Dağıtım tablosu : Elektrik enerjisinin, yapının belli bir bölgesinde dağıtılmasını sağlamak maksadı ile tesis edilmiş; yerine göre tüketicilerin kontrol, koruma ve kumanda cihazlarını da taşıyan tablodur.

  Aydınlık düzeyi : Bir yüzeye düşen ışık akısının o yüzeyin alanına bölümüdür. Birimi (Lux) tür.

  Aydınlatma kontrol sistemi : Aydınlatma düzeyinin istenen şartlara göre azaltılmasını veya çoğaltılmasını, otomatik olarak temin etmek üzere yapılacak tesisattır.

  Acil aydınlatma : Elektrik enerjisinin kesilmesi halinde, insanların binadan çıkış yollarını aydınlatmak üzere, enerjisini kendi özel kaynağından sağlayan, aydınlatma sistemidir.

  Toprak: Elektrik potansiyelinin her noktada sıfır olduğu yeryüzünün madde ve yer olarak ifadesidir.

  Topraklayıcı: Toprağa gömülü ve toprakla iletken bir bağlantısı olan veya beton içine gömülü,geniş yüzeyli bağlantısı olan iletken parçalardır.

  Topraklama tesisi : Birbirine iletken olarak bağlanan ve sınırlı bir alan içinde bulunan topraklayıcılar ya da aynı görevi yapan metal parçalar ve topraklama iletkenlerinin tümüdür.

  Temel topraklama : Beton içine gömülü, toprakla ( beton vasıtası ile) geniş yüzeyli olarak temasda bulunan iletkendir.

  Potansiyel dengeleme : Potansiyel farklarının ortadan kaldırılmasıdır.

  Parafudr : Kullanılacağı yerdeki işletme gerilimine göre boyutlandırılmış, aşırı gerilim koruma cihazıdır.

  Aşırı gerilim : Genellikle kısa süreli olarak faz iletkenleri arasında, ya da faz iletkenleri ile toprak arasında oluşan, işletme geriliminin izin verilen en büyük sürekli değerini aşan, fakat işletme frekansında olmayan bir gerilimdir.

  Aşırı gerilim koruma cihazı : İşletme gerilimi altındaki iletkenlerde oluşacak aşırı gerilimleri toprağa iletmek üzere imal edilmiş cihazdır.

  İletişim sistemi : Haber ve bilgilerin (örneğin ses, görüntü ve işaretlerle ölçü değerleri, ihbarlar ve komutlar gibi kontrol ve kumanda bilgileri) taşınması ve işlenmesi için gerekli düzenlerdir.

  Güvenlik sistemi : Bina ve tesislerin kötü maksatlı davranışlara karşı korunması için düzenlenen ya da bina içinde oluşacak tehlikeli durumları algılayıp ihbar veren sistemlerdir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elektrikte Kullanılan Terimler Forum Tarih
Elektrikte Kullanılan Terimler ve Anlarları Genel Bilgi (Elektrik) 1 Aralık 2008
Elektrikten Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır Genel Bilgi (Elektrik) 1 Şubat 2014
Elektrikten Hangi Alanlarda Yararlanılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 10 Ağustos 2013
Elektrikte Faz nedir Genel Bilgi (Elektrik) 12 Haziran 2009
'haftasonu elektrikte gece tarifesi uygulansın!' Haber Arşivi & Gündem 4 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş