Elektrikli Renault Kangoo be bop Z.E. Bilgileri

'Motorlu Araçlar Dünyası' forumunda Siraç tarafından 7 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Elektrikli Renault Kangoo be bop Z.E. Bilgileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektrikli Renault Kangoo be bop Z.E. Bilgileri

  Renault Paris'te Kangoo'nun elektrikli versiyonu be bop Z.E.'yi tanıttı.

  Klasik bir Kangoo be bop'tan yola çıkılarak tasarlanan Kangoo be bop Z.E. Renault'un "enerji mavisi" diye andığı renkte hazırlanmış. Ön panjur ve jantlarındaki Renault logoları mavimsi yarı mat krom kaplamalı. Aracın içinde, kumandalar ve giydirmelerdeki çeşitli yarı mat krom veya metalik asit yeşili kaplamalar Kangoo be bop Z.E.'ye hoş bir ambiyans kazandırmış. Araçta işlemeli gri kadife döşeme kullanılmış.

  Kangoo be bop Z.E.'de, enerji yönetiminin optimizasyonu için, Paris Otomobil Fuarı'nda tanıtımı yapılan konsept model gibi, önde ve arkada düşük enerji tüketimli LED'li far ve lambalar yer alıyor. Ayrıca, yine enerji tasarrufu amacıyla, aracın aerodinamik yapısı belirgin şekilde iyileştirilmiş. Kangoo be bop Z.E.'de 18 inçlik büyük jantlar kullanılıyor ve zemin yüksekliği klasik Kangoo be bop'a oranla 20 mm alçaltılmış.

  Aracın yanlarında akü şarj düzeyini gösteren bir gösterge çubuğu bulunuyor. Şarj düzeyi kullanıcı kapıları açmak için uzaktan kumandanın düğmesine bastığı anda görüntüleniyor. Yani aracınıza binmeden önce şarj durumuna göz atabiliyorsunuz. Aracın içinde, sayaçların solunda yer alan bir başka gösterge ise sürekli olarak sürücü tarafından okunabilir durumda bulunuyor.

  Yalnızca elektrikle çalışıyor
  Kangoo be bop Z.E. kullanım aşamasında sıfır salınımlı, %100 elektrikli bir araç. Devir hızı 12 000 d/d'ya kadar çıkabilen bir elektrik motoru ile donatılmış. Bu motor termik motorların çok üzerinde, bir enerji randımanı sergiliyor.

  Kangoo be bop Z.E.'nin elektrik motoru, termik motorlarda alışılagelmiş şekilde bulunan vites kutusunun yerine geçen bir redüktör ile eşleştirilmiş. Bu redüktör bir tek sabit vites küçültme oranı sergiliyor. Elektrik enerjisi motora, motorun beslenmesini sağlayan bir kesintisiz güç kaynağı içeren bir güç elektroniği birimiyle aktarılıyor.

  Yeni nesil lityum-iyon aküler
  Kangoo be bop Z.E.'nin akülerinin performansı eski kuşak nikel-metal hidrür akülere göre daha yüksek. Lityum-iyon akülerde eksik şarj edilme durumlarından sonra gözlemlenen ve kapasite düşüşüne yol açan bellek etkisi bulunmuyor. AESC aküsünün altı yıllık bir sürede kapasitesinin %80 ile %100'ünü koruması bekleniyor.

  Bu prototipin aküsü 15 kWh'lik bir enerji üretiyor. Satışa sunulmasına bir buçuk yıl kala, Kangoo be bop Z.E. yaklaşık 100 km'lik bir menzil sunuyor. Pazarasunum sırasında, Renault'nun elektrikli araçlarının aküleri daha da geliştirilmiş olacak. Tahminen 160 km'lik bir menzile olanak verecekleri öngörülüyor. Kangoo be bop Z.E.'nin aküsü 16A 220V priz ile 6-8 saatte doldurulabiliyor. 32A 400V'luk prizlerle gerçekleştirilebilen "hızlı şarj" içinse yarım saatlik bir süre akünün dolmasına yetiyor. Renault'nun da aralarında olduğu yirmi kadar üretici ve enerji grubu evrensel bir elektrik prizinin standartlaştırılması üzerinde çalışma yapıyorlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elektrikli Renault Kangoo Forum Tarih
Renault Fluence Elektrikli Araba Modeli Modifiyeli Arabalar&Parçalar 1 Temmuz 2011
Yaşamımızdaki elektrikli aletler ve elektrik kaynakları kısaca Ev Teknolojileri 1 Mayıs 2015
Evimizde kullandığımız elektrikli araçların yaşamımıza sağladığı kolaylıklar kısaca Ev Teknolojileri 4 Nisan 2014
Elektrikli tramvaylar seferden kaldırıldıktan sonra hangi ulaşım araçları kullanıldı Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Mart 2014
Elektrikli aletler keşfedilmeden önce insanlar nasıl yaşardı Bilim & Teknoloji 25 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş