Elektrikli diş fırçalarının kullanımı kolaydır

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Elektrikli diş fırçalarının kullanımı kolaydır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  çürükler - bakteri - bakteriler - Bal - Diş fırçası - eklem - hareket - hasta - hastalık - mayo klinik - romatizma - temiz - yemek

  Elektrikli diş fırçalanyla diğer otomatik aletlere o kadar çok para vermeye değer mi? Eğer dişlerinizi iyice firçalayamıyorsamz bu sorunun yanıtı evetdir. Yok eğer dişçinizin uyansı doğrultusun'da dişlerinizi fırçalayabiliyorsanız yanıt hayırdır.


  Dr. Mark Harris’in herkesin şunu bilmesini istiyor: “Dişlerin fırçalanması yerlerin ovulup fırçalanmasına benzemez.”
  Dr. Harris bu sözlerle ne demek istediğini de şöyle açıklıyor: “Bazı insanlar sert fırçalarla dişlerini yine aynı sertlikte fırçalamalarının çok iyi sonuçlar doğuracağını düşünürler ama dişlerin arasında ve yüzeyinde oluşan bakteriler ve yemek artıklan ovalamakla çıkmaz. Yumuşak fırçalarla dişlerinize daha az zarar verirsiniz. Bazı yaşlılar sert fırçalamanın bedelim dişlerinde oluşan oyuklarla ödemek zorunda kalmaktadırlar.”

  En etkili fırçalama türü yumuşak hareketlerle ve günde üç kez yapılan fırçalamadır. “Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalarsanız günde bir kez kullanacağınız elektrikli diş fırçasından daha yararlı bir şey yapmış olursunuz.”
  Öte yandan, Dr. Harris, “Bazı insanlar talimatları kesinlikle dinlemezler. Arabalarını yıkar gibi sert hareketlerle dişlerini fırçalarlar ve hem dişlerine hem de diş etlerine zarar verirler. Bu tür insanların arabalarını yıkatmaya götürmelerini ve dişlerinin temizliği için de elektrikli diş fırçası satın almalarını öneririm,” diye ekliyor.

  Ama çürüklerin ve diş eti hastalıklarının önlenmesi dişlerin çok iyi temizlenmesine bağlıdır. “Hangi diş fırçasını kullanırsamz kullanın bunun ağzınızın içinde her tarafa uzandığından emin olmalısınız. Dişlerin arasındaki yemek artıklarının da temizlenmesi gerekir. Eğer arkadaki dişlere ulaşamıyorsanız en arkadaki dişlerinize ulaşabilecek yeni bir diş fırçası satın almalısınız.”

  Mayo Klinik doğru fırçalamayla diş ipliğinin düzenli bir şekilde kullanımının elektrikli ürünlerin kullanımı kadar etkili olduğunu saptamıştır. Romatizma gibi eklem hastalıkları olanların elektrikli diş fırçalarını ve elektrikli diş ipliği cihazını kullanmaları öneriliyor.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş