Elektrik tesislerinde topraklamanın amacı

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda _KaRiZmA_ tarafından 14 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _KaRiZmA_

  _KaRiZmA_ Üye

  Elektrik tesislerinde topraklamanın amacı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektrik tesislerinde topraklamanın amacı
  Elektrikli cihazları kullananların can güvenliğini sağlamak, cihazların tahrip olmasını önlemek ve sistemin toprak kat sayısının 0,8 ve daha küçük değerlere düşmesini sağlamaktır.

  Elektrik tesisatının akım derecesinde bir toprak kısadevresi veya bir toprak kaçağında arıza noktasından toprağa yayılan akım, gerilim altında olmaması gereken tesisat kısmında ve toprak kitlesi üzerinde bir gerilim düşümü meydana getirir. Bu da civardaki canlılar için öldürücü olabilir. İşte elektrikli cihazların gövdeleri gibi gerilim altında olmaması gereken yerlerde oluşan gerilimi toprağa iletmek için topraklama yapılır.

  Bu açıklamadan sonra topraklama; gerilim altında olmayan bütün tesisat kısımlarının, uygun iletkenlerle toprak kitlesi içerisine yerleştirilmiş bir iletken cisme bağlanmasıdır şeklinde tanımlanır. Canlıların emniyetini sağlamak amacı ile tesisatın akım devresine ait olmayan kısımlarının topraklanmasına koruma Topraklaması denir. İşletme akım devresine ait bir noktanın (trafoların veya alternatörlerin yıldız noktaları gibi) topraklanmasına ise işletme topraklaması denir.

   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş