Elektrik tasarrufu yöntemleri

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda DeMSaL tarafından 11 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Elektrik tasarrufu yöntemleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektrik fiyatlarına 1 Ekim'den geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 9,07 oranında zam yapılırken, uzmanlar tarifenin daha ucuz olduğu akıllı saatlere uyulması ve evde bazı basit kurallara dikkat edilmesi durumunda elektrik tüketiminin önemli oranda düşürülmesinin mümkün olduğunu vurguluyor.

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), enerji maliyetlerindeki artışın gerekçe gösterilerek konut ve sanayie yönelik elektriğin perakende satış fiyatlarının artırılmasına ilişkin tarifeyi onaylamasının ardından elektrik fiyatları 1 Ekim tarihinden geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 9,07, sanayide ise yüzde 9,27 oranında artırıldı. Son zamlarla birlikte elektrik fiyatları yılbaşından bu yana konutta toplam yüzde 54, sanayide ise toplam yüzde 46 oranında artmış oldu.

  Elektrik fiyatlarının bu derece artmasının ardından faturaların cep yakmaması ve tasarruf yapılması için uzmanlar basit önlemler tavsiye ediyor. Bunlardan ilki, akıllı sayaçlar ile puant tarifeye geçilmesi, diğeri ise bir takım hususlara dikkat edilmesi.

  Uzmanlar, elektriğe sabah, akşam ve gece olmak üzere 3 farklı tarife uygulandığına dikkat çekerek tüketicilerin bu saatlere riayet etmesi durumunda sarfiyatın da önemli oranda düşeceğini belirtiyor. Buna göre, abonelere gündüz (06.00-17.00 saatleri arası) normal tarife, akşam (17.00-22.00 saatleri arası) puant, yani normalin yaklaşık 2 katı olan pahalı tarife, gece ise (22.00-06.00 saatleri arası) normalin yaklaşık yarısı ucuz tarife uygulanıyor.

  Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, ütü gibi elektrikle çalışan cihazların akıllı saatler olarak tanımlanan gece 22.00-06.00 saatleri arasında kullanılması durumunda faturalara yansıyacak miktar yarı yarıya azalıyor.

  Akıllı saatler dışında evlerde uygulanacak basit tedbirlerle de elektrik tüketimini azaltmak mümkün. Buna göre herkesin kolaylıkla uygulayabileceği ve önemli oranda elektrik tasarrufu sağlayabileceği yöntemler şunlar:

  "Evde ısı kaybını azaltmak için yalıtım tedbirleri alınmalı. Bu sayede elektrik tüketimini yarı yarıya azaltmak mümkün. Yüksek miktarda elektrik harcayan ampuller yerine daha düşük watt floresan lambalar kullanmak aydınlatmada tasarruf sağlıyor. Bu şekilde yaklaşık yüzde 70 oranında elektrik tasarrufu sağlamak mümkün. Evde en çok kullanılan eşyalardan olan buzdolabı açık tutulmamalı, buzluk kısmında fazla buz bırakılmamalı, ısı yalıtımını sağlayan kapı bantları temizlenmeli veya yenilenmeli, buzdolabına sıcak ve açık olarak yiyecek-içecek konulmamalı. Elektronik cihazlar açma-kapama düğmesinden kapatılmalı. Açma-kapama düğmesinden kapatılmayan cihazlar düşük de olsa elektrik tüketmeyi sürdürüyor. Elektrikli süpürgelerin torbaları sık sık boşaltılmalı, çünkü toz süpürgenin emme gücünü düşürerek daha fazla tüketime yol açıyor. Ve hepsinden önemlisi evde kullanılmayan bölümlerdeki ışıklar kapalı tutulmalı.
   

 2. avatar

  avatar Üye

  eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elektrik tasarrufu yöntemleri Forum Tarih
Elektrikli Ev Aletlerinden Enerji Tasarrufu Yöntemleri Konu Dışı Başlıklar 20 Aralık 2011
Evde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılabilir Maddeler Halinde Genel Bilgi (Elektrik) 20 Ekim 2012
Aydınlatma Sistemlerinde ve Elektrikli Cihazlarda Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır Seviyeli-Ciddi Konular 25 Kasım 2011
Elektrik süpürgesinden önce evlerin temizliği nasıl gerçekleştirilirdi kısaca Eğitim Bilgileri 4 Şubat 2017
Direncin yüksek olması elektrik akımını nasıl etkiliyor kısaca Genel Bilgi (Elektrik) 2 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş