Elektrik Nasıl Çarpar - Eketirik Çarpması Hakkında Bilgi

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda Mavi_inci tarafından 9 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Elektrik Nasıl Çarpar - Eketirik Çarpması Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektrik Nasıl Çarpar - Eketirik Çarpması Hakkında Bilgi

  İnsanların elektriğe çarpılmaları onun bir iletkeni haline gelmelerinden kaynaklanır ve elektriğe çarpılınca şoka girmemizin nedeni kendi elektriğimizdir. Sinir sistemimizin ürettiği elektrik ile dışardan çarpıldığımız elektrik karşılaşıp iç içe girince vücudumuzda kasılmalar ve titremeler yaratır.

  [​IMG]  Evlerimizde 220 volt ve 50 Herz akım daima vardır ve bir elektrik akımının insana en tehlikeli frekans aralığı da 50 – 60 Hz.dir.


  Elektriğe çarpılmada süre de önemlidir. Süre uzarsa deride yaralar oluşur ve elektrik bu yaralardan daha çabuk geçer. Derimizden geçen elektrik akımı derhal sinir sistemimizi etkiler. Beyindeki nefes alma merkezini felç eder, kalbin ritmini bozar hatta durmasına neden olur. Elektrik çarpmasının sonucu genellikle kalp durması olduğu için ilk yardım da ona göre yapılmalıdır. Elektriğe nereden çarpıldığımız da önemlidir. Elektriğin elden ele veya elden ayağa geçmesi aradaki hayati organlarımıza zarar verebilir.


  Elektriğe çarpılanlar eğer ölmezlerse, genellikle hayatlarının geri kalan kısmını bu olayın izi kalmadan, problemsiz olarak yaşayabiliyorlar. Ama az miktarda da olsa sinir sistemi üzerinde hasar bırakabiliyor. Elektrikten çarpılıp şoka girenlere de, kalp ritmini düzenlemek için yine elektro şok uygulanıyor.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş