Elektrik Makinalarının Tasarımında Nd-Fe-B Mıknatıslarının Önemi

'Elektronik Projeler' forumunda DeMSaL tarafından 21 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Elektrik Makinalarının Tasarımında Nd-Fe-B Mıknatıslarının Önemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektrik makinalarının tasarımında Nd-Fe-B mıknatıslarının önemi Hakkında


  Elektromanyetik aygıtlar üzerinde geliştirilmiş yeni sabit mıknatıs malzemeler aşağıdaki gibi üç parçalı güçlü bir etkiye sahip olabilir:

  (1) Bazı ürünlerdeki mevcut malzemelerin yerine kullanılabilir.

  (2) Mevcut bazı uygulamalarda elektromıknatısların yerine kullanılabilir.

  (3) Sabit mıknatısların önceden uygulanamadığı tamamen yeni uygulamalar başlatılabilir.

  Diğer sabit mıknatıs malzemelerin yerine kullanılması yeni bir malzemenin ticari başarısı için dikkate değer bir önemdir. Doğrudan yer değiştirme aynı çalışma hattının kullanılabilmesi için eski ve yeni demanyetizasyon eğrilerinin paralel olduğu durumlarda mümkündür. Nd-Fe-B ve SmCo mıknatısların demanyetizasyon eğrileri arasındaki benzerlikten dolayı çoğu uygulamalarda SmCo yerine Ni-Fe-B mıknatıslar kullanılır. Bununla beraber SmCo mıknatıslar çalışma süresince yüksek sıcaklıklarda yüksek demanyetizasyon alanlarına maruz kalabildiği uygulamalarda kullanılmasını sürdürmektedir.

  Bütün sabit mıknatıs malzemelerin içinde seramikler en az pahalı manyetik enerjiyi sunarlar. Bununla beraber düşük hacim ve ağırlık gereken çoğu uygulamalarda bu mıknatısların yerine Nd-Fe-B mıknatıslar kullanılır. Ek olarak Nd-Fe-B malzemelerin yüksek enerji çarpımı daha küçük mıknatısların kullanımına izin vermektedir. Bu daha düşük toplam maliyetle sonuçlanacak şekilde demir aksam ve sargı gibi makinanın diğer bileşenlerin boyutunun küçülmesi ile sonuçlanır.

  Nd-Fe-B malzemeler şimdiki fiyatlarda Alnico’lardan daha ucuz manyetik enerji sunmaktadırlar ve Alnico’ların motorlarda kullanımı gittikçe kaybolmaktadır. Bununla beraber bunların düşük indüksiyon sıcaklık katsayıları (<I style="mso-bidi-font-style: normal">a</I>) nedeniyle Alnico mıknatıslar ölçme aygıtlarında kullanılır
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş