Elektrik Akımıyla Daha Güçlü Bir Hafıza

'Bilim & Teknoloji' forumunda NeslisH tarafından 28 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Elektrik Akımıyla Daha Güçlü Bir Hafıza konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uyku esnasında hafızanın “düzenlendiği” popüler bir teoridir, ve yapılan yeni bir araştırmada uyku sırasında hafif düzeyde bir elektrik akımının verilmesi, daha güçlü bir hafızaya sahip olmayı sağladığı belirlendi.

  Bu çalışmada, araştırmacılar non-REM döneminde belirli bir frekansta elektrik akımı verilmesiyle hafızanın %8 güçlendiğini gösterdiler.

  Almanya’da Luebeck Üniversitesi Nöroendokrinoloji bölümünde araştırmacı Jan Born: “Araştırmada yer alan öğrencilerin uyarıcı elektrik dalgalarıyla kelime listesini daha kolay hatırladıkları görülmüştür. İki akım arasında ise beyin tarafından doğal olarak üretilen yavaş dalgaların aktivitelerinin arttığı gözlemlenmiştir. Bu durum yavaş dalga uykusunu artırmaktadır.”

  Bu araştırmaya Nature’ın 5 Kasım’da yayımlanan sayısında yer verilmiştir.

  Born, yavaş dalga uykusunun hafızadaki birleşmeleri kuvvetlendirdiğini belirtiyor. Elektrik akımı, beyin tarafından üretilen ve yakın hafızanın tekrarlanmasını sağlayan yavaş dalgaların aktivitelerini hızlandırıyor. “Bu tekrarlanma hafızanın kuvvetlenmesi ve saklanması için bir yoldur,” Born ekliyor.

  Çalışma sırasında, 13 tıp öğrecisi uyumadan önce kelime listesini ezberlediler. Öğrenciler uyurken beş voltluk akım – yavaş dalga uykusunda doğal olarak görülen dalga frekanslarına benzer – yarım saatten fazla bir süre verildi.

  Araştırmacılar, bu frekansla, öğrencilerin kelime listesini %8 daha iyi hatırladıklarını belirlediler. Ancak, verilen akımın frekansında veya verilme süresinde değişiklik olması durumunda, hafızada bir gelişme olmamaktadır.

  Born, elektrik akımıyla yaşlı hastaların veya Alzheimer hastalarının hafızalarının güçlendirilebileceğini belirtiyor. “Yavaş dalga uykusunun fonksiyonlarını artırarak, hafızanın daha kuvvetli olmasını sağlayabiliriz.” Born ekliyor. “Bu yöntem ayrıca uyku problemlerinin çözümünde de kullanılabilir, çünkü bu uyarıcı dalgalar aynı zamanda uykuyu iyileştirmektedir.”

  07.11.2006 14:59:00

  Referans: Amerikan Ulusal Uyku Derneği'nde konuyla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

  KAYNAKLAR: Jan Born, Ph.D., Department of Neuroendocrinology, University of Luebeck, Germany; Robert D. Vorona, M.D., associate professor, Division of Sleep Medicine, Department of Internal Medicine, Eastern Virginia Medical School, Norfolk; Jerome M. Siegel, Ph.D., professor, psychiatry, and member, Brain Research Institute, University of California Los Angeles Medical Center; 5 Kasım 2006, Nature online

  Çeviren: Gülşah Balaban
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş