Elektrik Akımı Nedir ?

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 27 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Elektrik Akımı Nedir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektrik akımı veya elektriksel akım, en kısa tanımıyla elektron hareketidir. Bir iletken üzerinden birim zamanda geçen elektron sayısını gösterir. Birimi Amper'dir (kısaltması A) ve genelde I ile ifade edilir. Başka bir anlatımla elektriksel yükün zamana göre türevidir. Metal atomlarının en dış yörüngesindeki elektronlar, gerilim adı verilen elektromotor kuvvet yani yüklerin birbirini itmesi veya çekmesi etkisiyle, atomdan atoma geçmek suretiyle yer değiştirirler. Sonuçta meydana gelen bu elektron hareketine elektrik akımı denir. [​IMG] formülü ile gösterilir.

  Elektrik yüklerinin hareketine elektrik akımı denir. Eğer yüklü parçacıklar (elektronlar, protonlar, iyonlar...) hareket ediyorsa, elektrik akımı var demektir. Elektrik yükleri katı cisimlerde (örneğin; kablolarda) serbest elektronların hareketi ile oluşur.Katı madde içinde pozitif yükler hareketsizdir. Sıvılarda ve gazlarda ise hem pozitif hem de negatif iyonlar hareket eder. Fakat her durumda akımın yönü pozitif yüklerin yönü veya negatif yüklerin hareket yönünün tersi olarak alınır.

  Akım, üzerinden geçtiği dirençle ters orantılı, akımı oluşturan gerilim ile doğru orantılıdır

  Metal teldeki akım

  Katı iletken metal, hareketli veya serbest elektronlara sahiptir. Bu elektronlar metal kafes etrafındadır fakat herhangi bir atom değillerdir. Herhangi bir dış elektriksel alan uygulamadan bile bu elektronlar ısı enerjisinden dolayı rastgele hareket ederler. Fakat normalde bir metaldeki net akım sıfırdır. Herhangi bir zamanda telin bir ucundan diğer ucuna doğru geçen elektron sayısı karşı yönden geçenlerin sayısına eşittir. Bir metal telin iki ucu arasıra batarya gibi bir DC kaynağı bağlandığında iletkende bir elektrik alanı oluşur.

  I akımı amper olarak şu şekilde hesaplanabilir:

  [​IMG]

  burada

  [​IMG]elektrik yükü, coulomb (amper saniye) olarak ve
  [​IMG] zaman, saniye olarak

  Devamında:

  [​IMG]

  Akım yoğunluğu

  Elektrik akımı yoğunluğunun bir ölçümüdür. Bu elektrik akımının seçili alana oranını veren bir vektörel büyüklüktür SI birimlerinde, akım yoğunluğu amper bölü metrekare ile ölçülür.

  Elektrik yüklerinin hızı

  Bir iletkenin içinde gezinen yüklü parçacıklar sürekli olarak rastgele yönlere doğru hareket ederler. Yükte net bir akış olabilmesi için, parçacıklar birlikte hareket etmelidirler. Elektronlar metalde taşıyıcıdırlar ve kararsız yolla akarlar (atomdan atoma sıçrarlar), fakat genellikle elektriksel alan yönünde akarlar. Akış hızları şöyle hesaplanabilir:

  [​IMG]

  Katı maddedeki elektrik akışı tipik olarak çok yavaştır. Örneğin, 0.5 mm² kesitli bir bakır tel 5 A lik bir akım taşır.

  Bunula beraber biz biliyoruz ki elektrik sinyalleri iletkenin dış yüzeyinde çok yüksek hızlarda yayılan elektromanyetik dalgalardır (Maxwell denklemlerine göre ışık hızıyla hareket ederler).
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elektrik Akımı Nedir Forum Tarih
Elektrik Akımı Nedir - Elektrik Akımı Hakkında Bilgi Genel Bilgi (Elektrik) 13 Nisan 2011
Elektrik Akımının Isı Etkisi Nedir? Genel Bilgi (Elektrik) 14 Mart 2011
Elektrik Akımının Işık Etkisi Nedir? Genel Bilgi (Elektrik) 14 Mart 2011
Elektrik Akımının Kimyasal Etkisi Nedir? Genel Bilgi (Elektrik) 14 Mart 2011
Elektrik Akımı Nedir ? - Elektrik Devresi ve Gerilim - Pilin Çalışması Diğer Mesleki Bilgiler 19 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş