Elektrik Üretimi Hakkında Genel Bilgi

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda SeLeN tarafından 5 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Elektrik Üretimi Hakkında Genel Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektrik Üretimi Nasıl Olur - Hangi Yollarla Elektrik Üretilir - Elektrik Üretimi Hakkında


  Elektrik enerjisinin depolanabilme özelliği olmadığı için üretilir üretilmez kullanım alanlarına taşınması gerekir. Üretim aşamaları dikkate alındığında dünyada kullanılan pek çok yöntem vardır. Fakat bu yöntemlerde daha ziyade kullanılan yakıtın(veya etkinin) farklı olduğu söylenebilir.

  Hidroelektrik Santraller:
  Bu santrallerde yüksek bir noktadan çarka düşen su bir dönme hareketine neden olmaktadır. Bu hareket elektrik üreten bir jeneratöre(alternatör) iletilerek elektrik üretimi sağlanır. Barajlar gerekli su yüksekliğinin sağlanmasında kullanılırlar.
  Termik Santraller:
  Bu santral türünde de elektrik enerjisi dönen bir çark yardımıyla üretilir. Fakat bu sefer çarkı döndüren su değil kaynayan bir sıvının buharıdır. Genellikle kaynama noktası düşük sıvılarla oluşturulan yüksek basınçlı buhar türbinin(çarkın) hareket etmesini sağlar. Sıvının ısıtılmasında linyit, doğalgaz gibi yakıtlar kullanılır.
  Nükleer Santraller:
  Buhar oluşturmak için nükleer enerjinin kullanıldığı santrallerdir. Çekirdek reaksiyonları sonucu oluşan ısı bir sıvının kaynamasını sağlar ve kaynama sonucunda oluşan buhar çarka ulaştırılır.
  Rüzgar Türbinleri:
  Rüzgar gülü de denilen bu sistemlerde alternatörün dönüşü bir çeşit rüzgar gülü tarafından sağlanır. Rüzgarın hareketini dönme hareketine çeviren kanatlar bu hareketi alternatöre iletirler.
  Dalga Jeneratörleri:
  Dalgaların hareketi yardımıyla enerji üreten santrallerdir. Henüz geliştirilme aşamasında olan bir teknolojidir.
  Fotovoltaik Dönüşüm:
  Diğer yöntemlerden farklı bir sisteme göre çalışır. Güneş ışığının bazı metallerden elektron kopardığı gerçeğinden yola çıkarak oluşturulmuş sistemlerdir. Birçok alanda kullanılan ve henüz gelişim aşamasını tamamlamamış bir teknolojidir.

  [​IMG]
  Hareketle beraber elektrik üreten jeneratörler

  [​IMG]
  Hidroelektrik santrali

  [​IMG]
  Termik santral

  Elektrik enerjisinin üretiminden sonra evlere ulaştırılmasında verim kayıpları oluşabilir. Bu kayıpları en az seviyede tutmak için transformatörler yardımıyla elektrik akımının gerilimi(voltajı) büyütülür. Santral çıkışında 380 kilovolt olan değer evlerimize geldiğinde 220volt değerine düşürülür.
  Tüm bunlara rağmen elektrik enerjisinin bir kısmı yine de iletim hatlarında kaybolmaktadır. Aslında daha iyi iletkenler kullanmak bu kaybı önleyebilmektedir fakat daha pahalı iletkenler maliyeti artırabileceği gibi hatların kablolarının çalınması gibi enteresan sonuçlar bile doğurmaktadır. Bugün iletim kablolarında hafif ve iyi iletken oluğu için alüminyum kullanılmaktadır.

  alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elektrik Üretimi Hakkında Forum Tarih
Dalga Enerjisinden Elektrik Üretimi Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 6 Ocak 2012
Rüzgar Enerjisi İle Elektrik Üretimi Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 23 Haziran 2011
Güneş enerjisi ile elektrik üretimi hakkında bilgi Genel Bilgi (Elektrik) 23 Şubat 2011
Doğalgazın Elektrik Üretimindeki Yeri ve Kojenerasyon Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 4 Ocak 2011
Elektrik Nasıl Üretilir - Elektrik Üretimi Hakkında Bilgi Genel Bilgi (Elektrik) 9 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş