Elektriği kim buldu? - Elektriği ilk bulan kişi kimdir?

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Elektriği kim buldu? - Elektriği ilk bulan kişi kimdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektrik İlk Kimin Tarafından bulundu? - Elektriğin icadı(buluşu)
  Thomas Alva Edison (1847-1931)

  Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan'daki Port Huron'a yerleşen Edison, ilköğrenimine burada başladıysada yaklaşık üç ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bundan sonraki üç yıl boyunca özel bir öğretmen tarafından eğitildi. Son derece meraklı ve yaratıcı kişiliğe sahip bir çocuk olan Edison, 10 yaşına geldiğinde kendisini fizik ve kimya kitaplarına verdi.

  Bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurdu. Özellikle kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara ilgi duydu; bir süre sonra kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. O günlerde geçirdiği ağır bir hastalık sonucu kulakları ağır işitmeye başladı.
  Oniki yaşına geldiğinde ailesine yardım etmek için Port Huron ile Detroit arasında çalışan trende gazete satmaya başlayan Edison, evlerindeki Laboratuvarını trenin yük vagonuna taşıyarak, çalışmalarını burada sürdürdü.Bu dönemde Edison, Michael Faraday'ın Experimental Research in Electricity adlı yapıtını okudu ve derinden etkilendi. Bunun üzerine bir yandan Faraday'ın deneylerini tekrarladı bir yandanda kendi deneylerine ağırlık vererek daha düzenli çalışmaya ve notlar tutmaya başladı. 1868'de kendine atölye kurdu. Aynı yıl geliştirdiği elektrikli bir oy kayıt makinasının patentini aldı. Aygıt oldukça ilgi topladı ama kimse tarafından satın alınmadı. tüm parasını yitiren Edison Borç içinde Boston'dan ayrılarak New York'a yerleşti. Edison'un şansı altın borsasının düzenlenmesinde kullanılan telgrafın bozulması üzerine döndü. Borsa yetkililerinin istemi üzerine aygıtı ustaca tamir eden Edison, Western Union Telegraph company'den geliştirilmekte olan telgraflı kayıt aygıtları üzerinde yetkinleştirme çalışması yapma önerisi aldı. Bunun üzerine bir arkadaşı ile birlikte Edison Universal Stock Printer mühendislik şirketini kurdu. Ve sattığı patentlerle kısa sürede önemlice bir servet edindi. Bu parayla New Jersey'deki Newark'ta bir imalathane kurarak telgraf ve telem aygıtları üretmeye başladı. Bir süre sonra imalathanesini kapatarak New Jersey'deki Menlo Park'ta bir araştırma laboratuvarı kurdu ve tüm zamanını yeni buluşlar yapmaya yönelik çalışmalara ayırdı.
  1876'da Graham Bell'in geliştirdiği konuşan telgraf üzerinde çalışmaya başladı. Aygıta karbondan bir iletici ekleyerek telefonu yetkinleştirdi. Ses dalgalarının dinamiği üzerine yaptığı bu çalışmalardan yararlanarak 1877'de sesi kaydedip yineleyebilen gramafonu geliştirdi. Geniş yankı uyandıran bu buluşu ününün uluslar arası düzeyde yayılmasına neden oldu.
  1878'de William Wallace'in yaptığı 500 mum güçündeki ark lambasından etkilenen Edison, bundan daha güvenli olan ve daha ucuz bir yöntemle çalışan yeni bir elektrik lambasını geliştirme çalışmasına girişti. Bu amaçla açtığı bir kampanyanın yardımıyla önde gelen işadamlarının parasal desteğini sağladı ve Edison Electric Light Company'yi kurdu. Oksijenle yanan elektrik arkı yerine havası boşaltılmış bir ortamda(vakum) ışık yayan ve düşük akımla çalışan bir ampul yapmayı tasarlıyordu. Bu amaçla 13 ay boyunca flaman olarak kullanabileceği bir metal tel yapmaya uğraştı. Sonunda 21 Ekim 1879'da özel yüksek voltajlı elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan karbon flamanlı elektrik ampulünü halka tanıttı. Üç yıl sonra New York sokakları bu lambalarla aydınlanacaktı.
  1887'de Menlo Park'tan New Jersey'deki West Orange'a taşınan Edison burada önceki laboratuvarlarının on katı büyüklüğünde Edison Laboratuvarını açtı. 1890'lara doğru uzun erimli iletime daha uygun olan alternatif akım geliştirildi. Doğru akımın üstünlüğüne inanan Edison, bir kampanya başlatarak kamuoyunu, yüksek gerilimli alternatif akım sistemlerinin son derece tehlikeli olduğu yolunda uyarmaya çalıştı. 1892'de ise Edison General Electric Company'nin denetimini yitirdi.Ve şirketi General Electric Company ile birleşti.
  Iki kez evlenen Edison'un altı çocuğu oldu. Yaşamının sonuna değin yeni buluşlar yapmak için uğraş verdi.
   

 2. avatar

  avatar Üye

  Elektriği Kim Buldu?

  Gerçekten ilginç bir konu ve merak kaynağı olan elektrik, aslı bilinmeksizin binlerce yıl insanı meşgul etmiştir. Bugün bile elektriğin tam anlamıyla ne olduğunu kesinkes biliyoruz sayılamaz.

  Günümüzde kesinlikle bilinen, maddenin elektrikle yüklü çok küçük zerrecikleri ihtiva ettiğidir. Bu çıkış noktasından şekillenen kurama (teoriye) göre, elektrik, elektronların ya da elektrik yükü taşıyan öteki zerreciklerin hareketli bir akışıdır.

  "Elektrik" deyimi, Yunanca "elektron"dan gelmektedir.Bunun anlamını mı merak ediyorsunuz ? Yunanca "elektron" kelimesi, bildiğimiz "amber" karşılığıdır. Açıklamadan da anlaşılacağı gibi, İsa"dan 600 yıl önce, Yunanlılar bir yere devamlı olarak sürtüştürülen, böylece kızan amberin ,mantar ve kağıt parçaları türünden hafif maddeleri çekebilme yeteneğini biliyorlardı.Buna rağmen,1672 yılına kadar bu konuda kayda değer bir gelişme olduğu söylenemez. 1672 yılında, Otto von Guericke adında bir adam,elini hızla dönen bir sülfür (kükürt) kürenin karşısına tutarak, daha güçlü elektrik üretti.

  1729 yılında ise, Stephen Gray,bazı maddelerin (örneğin metaller) bir yerden başka bir yere elektrik ilettiklerini keşfetti. Bu tür maddeler "kondüktör-iletken" diye tanımlandılar. Cam,kükürt,amber,balmumu gibi diğer bazı maddelerde elektriği taşımıyor,bir yerden bir yere iletmiyorlardı.Bunlara genel olarak "yalıtkan" adı verildi.

  Aynı doğrultuda son derece önemli bir başka adım, 1733 yılında du Fay adında bir Fransızın negatif ve pozitif elektrik yüklerini bulması olmuştur. Du Fay, negatif ve pozitif şarjların (elektrik yüklerinin),iki ayrı tür elektrik olduğunu sanmıştı.

  Gene de, elektriğin gerçeğe en yakın tanımlamasını yapan Benjamin Franklin"dir. Benjamin Franklin"in fikrine göre, tabiattaki bütün maddelerin bünyesinde "elektriksel bir akış" vardı. Belirli iki madde arasındaki sürtünme, bu akıştan bir kısmının, miktar bakımından fazlalık meydana getirecek şekilde öteki maddeye geçmesine sebep oluyordu. Bugün, bu akışın negatif yüklü elektronlardan oluştuğunu söyleyebiliyoruz.

  Elektrik konusunda en önemli gelişmelerin, 1800 yılında Alessandro Volta tarafından ilk pilin (bataryanın ) keşfiyle başladığı tartışma kabul etmeyen bir gerçektir.Söz konusu batarya, ilk devamlı ve güvenilir elektrik kaynağı olmak niteliğiyle, öteki buluşlar ve uygulamalar yolunda dünyaya kılavuzluk etmiştir.
   

 3. İnsanlar,her geçen gün,her geçen saniye zekaları artıyor.Bu elektirik buluşu çok zor geçti çünkü deneyen iki kişiden biri vefat etmiştir...Bu yüzden Edison ve diğer hayatını kaybetmiş birine çok çok teşekkür ederiz.Ve bu kişiler çok değerli.Altın gibi.HAZİNEMİZİN YANİ İNTERNETİN ELMASI ONLAR...
   

 4. elektirik olmasaydı biz ders yapamazdık çalışamazdık
   

 5. bence ben de apamazdık ama keşke olmasaydı çünkü öğretmene iyi bir bahane olurdu........
   

 6. süper elektiriği bulmasaydı acaba ne olurdu
   

 7. Evet ya elektrik olmasaydı kim bilir şu anda ne yapıyor olurduk :/
   

 8. ewi gırgırlıyo olabilirdik
   

 9. keşke bulmasaydı elketriği o zmn sadece gündüz insanları görebilirdik
   

 10. eğer elektrik bulunmasaydı her bir insan karanlıkta kalırdı,sadece öğleleyin ışık akşam ise karanlık olurdu , sizce neden .
   

 11. biz elektriksiz hayar yaşayamzdık. icatın için teşekürler... EDİSON  ÖLENE DEK GALATASARAY! (VAZGEÇEMEM)
   

 12. çok güzeldi ödevimde yardımcı oldu
   

 13. çok güzeldi ödevimde yardımcı oldu
   

 14. Bence elektirik iyi ki de bulununmus ama bizim ogretmen elektirigi Edison bulmadi diyor. Yunanli Tales diyorum, o da degil diyor. Her halde bana elektirigi kendisinin buldugunu ima etmeye calisiyor.
  :)
   

 15. daha kısa yazarmısınız
   

 16. elektiriği thomas edison bulmuştur
   

 17. edisoniiyiki elektiriği icad etin
   

 18. derslerime çok iyi geldi
   

 19. keşke bulunmasaydı öğretme bahane olurdu hiç ders çalışmazdı
   

 20. Ampul bulunduysa elektriğin bulunmaması söz konusu olmaz bence.. Çünkü ampulu Edison buldu. Elektriğin üzerin de bir çok insan çalışmıştı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elektriği buldu Elektriği Forum Tarih
Elektriği kim buldu elektrik nasıl bulundu kısaca Genel Bilgi (Elektrik) 18 Nisan 2014
Elektriği Kim Buldu? Elektrik İcadı Genel Bilgi (Elektrik) 22 Mart 2012
Elektriği Kim Buldu, Elektriği Kim İcat Etti Genel Bilgi (Elektrik) 27 Kasım 2011
Elektriğin İcadı - Elektrik Kim Buldu Genel Bilgi (Elektrik) 23 Şubat 2011
Elektriğin günlük hayattaki önemi kısaca Genel Bilgi (Elektrik) 4 Mayıs 2014

Bu Sayfayı Paylaş