Elektirikli Hırvat Arabası XD Bilgileri

'Motorlu Araçlar Dünyası' forumunda Dine tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Elektirikli Hırvat Arabası XD Bilgileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektirikli Hırvat Arabası XD Bilgileri

  Hırvatlı bir şirketten oldukça rekabetçi elektrikli otomobil.

  [​IMG]

  Zagreb merkezli küçük bir şirket olan Dok-Ing ABD ordusunun Irak’ta ve Afganistan’da kullandığı mayın temizleme robotları gibi, yüksek teknolojili ürünleriyle dünya çapında tanınıyor. Şirket şimdi de elektrikli otomobil pazarında ismini duyurmaya hazırlanıyor.

  Şirket ilk fikrin ortaya atılmasından yalnızca yedi ay sonra XD adını verdiği şık, parlak kırmızı bir prototip üretti ve geçtiğimiz Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergiledi.

  [​IMG]

  Otomobil üç kişi alabiliyor ve şasiye yayılmış teknoloji harikası bataryaları sayesinde günlerce şarj etmeden şehirde yolculuk yapmaya yetecek güce sahip. 0-100 km/s hızlanması 7.7 saniye olan araç için, Proje yöneticisi Tomislav Bosko, “Saatte 50 km hızla 250 km yol alabiliyorsunuz. Evde şarj etmek altı ila sekiz saat sürüyor, ama bir saatte şarj edebilecek hızlı şarj cihazları üzerinde de çalışıyoruz” dedi.

  Otomobilin performansı, özellikle menzili oldukça rekabetçi. İlk maliyet 30.000 avro civarında; bunun en önemli nedeni Çin’de imal edilen pahalı lityum-demir-fosfat bataryalar. Ama otomobil seri üretime geçtiğinde fiyatının 20,000 avronun altına düşmesi ve yeşil teknoloji kullanılmasını teşvik etmeye çalışan ülkelere de son derece cazip olması bekleniyor.

  Diğer yandan Renault, Toyota ve Ford gibi birçok büyük otomobil üreticisi hibrit ya da elektrikli otomobillerin 20-30 yıl içinde pazara hakim olacağı inancıyla kendi elektrikli modellerini geliştiriyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elektirikli Hırvat Arabası Forum Tarih
2013 Hırvatistan Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 26 Temmuz 2012
Hırvatistan'ın Tarihi Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 28 Şubat 2012
Hırvatistanın Eurovision Şarkısı 2011 Yabancı şarkı sözleri 27 Nisan 2011
Hırvatistan: Zagreb Katedrali Resimleri Dünya Ülkeleri - Resimleri 10 Ocak 2011
Hırvatistan Milli Marşı - Hırvatistan Ulusal Marşı Ülke Kültürleri 1 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş