Eldilek Köyü Fethiye Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eldilek Köyü Fethiye Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fethiye Eldilek Köyü - Eldilek Köyü Hakkında - Eldilek Köyü Tanıtımı - Eldilek Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Osman KÖSE

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0(252) 646 70 39

  Cep Telefonu: 0537 431 89 78

  Eldirek, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir köydür. Muğla iline 143 km, Fethiye ilçesine 13 km uzaklıktadır.

  Eldirek köyü ismini koyde eskiden bulunan elli direkli çadır veya ahşap medrese yapılarından aldığı düşünülmektedir. "Elli direkli elli direkli" diye söylenen ifadeler bugünkü haline ulaşmış gözüküyor.Eldirek ,Fethiye İlçesi"ne bağlı bir yerleşim birimidir.İsim zaman zaman halk arasında "eldelek" olarak telaffuz edilmektedir.Bu bakış açısıyla "el,direk,elek" gibi kelimelerin bozularak günümüzdeki haline ulaştığı düşünülebilir. Köy halkı, geçimini turfanda sebzecilikle, özellikle domates ve salatalik yetiştirerek sağlamaktadır.Doğusunda Karaçulha,batısında Çatalarık,kuzeyinde Üzümlü ve güneyinde Çamköy vardır. Yaylada 2 cami,2 okul, sahilde 3 cami bir okul vardır.Köy muhtarı Osman Kösedir. Köy,geçimin hayvancılıkla sağlayan göçerlerin hayvanları için elverişli otlaklar bulmasıyla sonuçlanan bir yolculuk ve mücadele sonrası kurulmuştur.Köyün hem yayla hem sahil olarak kuruluş yeri gayet mantıklı yerlerde seçilmiştir.Hem su kaynaklarına yakınlık hem de hayvancılığı ve çiftçiliği sürdürme açısından "ovaların ve dağların" arasında kurulmuştur. Dere kenarında kurulu olması nedeniyle hem yaylada hem sahilde onlarca su değirmeni olan bir yerdi.Şu anda sadece bir su değirmeni yaylada zamanın yıkıcı etkisine direnmektedir. Elverisli konumu nedeniyle fazlaca goc vermeyen köy ,Fethiye korfezine tepeden bakmasi ve olaganustu guzel panoramik manzarasi nedeniyle cazibe merkezi konumundadir. Eldirek Köyünün ön plana çıkarılabilecek bir kaç yönünü vurgulayalım: 1- Köy eskiden medreseleriyle meşhur olduğu için yörenin insanları dini bilgilerini genellikle buradan almıştır.1800 lerin sonlarına doğru köyden iki amca çocuğu müftü olarak görev almışlardır. 2-Köy kilim ve dastarlarıyla haklı bir ün edinmiştir.Fakat teknoloji ve ekonomik hayatın hayvancılıktan tarıma yönelmesiyle günümüzde sembolik bir yanı kalmıştır. 3-Domates yetiştiriciliği Fethiyenin çoğu köyünde olduğu gibi hayatı tümden değiştirmiş,katma değeri yüksek bu ürünlerle sosyal ve ekonomik bir dönüşüm gerçekleşmiştir.Bunda da üretim teknolojisinin değişmesi,ulusal hükümetin ve Dünya Bankasının destekleriyle üretim katlanmış bölge halkının "hayatı "değişmiştir. 4-Köy asırlık asarıyla (kale)Fethiye'ye tepeden bakmakta ;bu da zengin bir panaromik bir görünüm sağlamaktadır. 5-Köyün arkasının yaslandığı çam ormanları yıllar önce oluşan yangının izlerini silemese de köye ayrı bir hava katmaktadır. 6-Köy yayla ve sahil olarak Avrupadaki prens devletçiklerinden bile büyük bir coğrafi alana yayılmıştır. 7-Türkiyenin ilk yerel dizi filmi Gazeteci Gülyüz Yurdagülün katkılarıyla bu köyde çekilmiş;köylüler de bu filmde rol almışlardır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Domates yetiştiriciliği yaygındır.Ayrıca salatalık bir diğer önemli turfanda üretim bitkisidir.Köy sınırları içinde 3 adet market,1 kahvehane,1 kunduracı,1 terzi,1 berber ve en son olarak Atlas Hobi Bahçesi(kırtasiye,kafeterya) mevcuttur.Ticari hayat fazla gelişmemiştir.1970'lerin sonlarından itibaren geçim kaynağı, hayvancılık ve çiftçilikten turfanda sebze yetiştiriciliğine geçmiştir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eldilek Köyü Fethiye Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş