Eldiğin Köyü Şiran Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Eldiğin Köyü Şiran Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gümüşhane İli Köyleri - Şiran Eldiğin Köyü - Eldiğin Köyü Hakkında Bilgiler - Eldiğin Köyü Resimleri  Eldiğin, Gümüşhane ilinin Şiran ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. Eldiğin köyü geçmişte Boğazyayla köyünün mezrası olarak kabul edilmekteydi,daha sonra ayrı bir köy olarak varlığını devam ettirmiştir.Köyün ileri gelenleri tarafından ,köy halkının Orta Asyadan(Horasan) göç ettiği ve Türkmen asıllı olduğu söylenmektedir.Köyün 250 yıllık bir tarihi vardır.

  Kültür

  Klasik Türkmen kültürünü yaşayan köy, düğün ve eğlencelerde halk oyunları ve özellikle halay oyununu oynamaktadırlar.. Köyün gelenek, görenek ve yemekleri ;

  * Saç ketesi
  * Siron
  * Babuko
  * Gıldıro Köftesi
  * Keşkek
  * Katmerli Kömbe
  * Haşıl

  Coğrafya

  Gümüşhane iline 125 km, Şiran ilçesine 25 km uzaklıktadır.Köyün doğusunda derin vadilerle yarılmış orta yükseklikte tepeler yer alır . Bunlardan biride üzerinde Ağbaba diye bilinen yatırın yer aldığı tepedir.Batısında ise Büyük Dere diye bilinen derin bir vadi,ormanlık yamaçlar , Seydibaba Köyünün Sarıtaş Mezrası ve onun önünden derin vadilerden akan Kelkit Çayı yer alır. Güneyinde Boğazyayla Köyü yer alır.Eldiğin ve Boğazyayla köyleri Çimendağlarının eteklerinde yer alır.Kuzeyinde Kelkit vadisinin uzantısı ile Ozanca Köyü yer alır.Buradada yer,yer tepelikler ile derin vadiler görülür.Evli Hasanın Dere diye bilinen vadi burada yer alır. Köyün çevresinde ğörülmeğe deyer birçok doğal güzelliklere rastlanır.Batısında büyük Dere diye bilinen derin vadi ve şelalesinin harika bir görünümü vardır.Takriben 7-8 km ilerisinde Tomara Şelalesi, çevresindeki yeşil fundalıklar ile şelaleden dökülen suyun oluşturduğu ırmak, etrafındaki su değirmenleri , meyve bahçeleri ve Kelkit Çayı ile birleştiği yer çok güzel görüntüler oluşturur.

  İklim

  Köyün iklimi, genel olarak karasal iklimdir.Fakat Karadeniz iklimi etkiside hissedilir.Karadenizden gelen nem yüklü bulutlar kıyıya paralel olarak uzanan dağlardan dolayı köye kadar ulaşamaz.Buda köyde genel olarak karasal iklimin hakim olmasına sebep olur.Bunun sonucunda yazları sıcak geçer fakat azda olsa yağış alır.Kışları ise karyağışlı ve soğuk geçer.Son yıllardaki küresel iklim deyişikliği Karadeniz Bölgesinin iç kesimlerinide olmsuz etkilemiştir.60 lı ve 70 li yıllara kadar kış aylarında çok kar yağardı.Son yıllarda kar yağışları oldukça azalmıştır.Buda bitki örtüsünü ve bölgenin su kaynaklarını olumsuz etkilemiştir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 90
  2000 40
  1997 35

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Beslenen hayvanlar arasında koyun,büyük baş hayvan,kümes hayvanları ve azda olsa bal arısı vardır.Özellikle yaylacılık yapılan yıllarda hayvancılık bazı ailelerin önemli geçim kaynağıydı.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004-... - Dursun Çelik
  1999 - Dursun Çelik
  1994 - Dursun Çelik
  1989 - Yusuf Çelik
  1984 - İbrahim Çelik

  Sosyal Yardımlaşma Derneği

  Köyün İstanbul Kartal'da derneği bulunmaktadır.Dernek aracılığıyla aşure günleri,geziler,bayramlaşmalar... gibi sosyal aktiviteler yapılmaktadır.Dernek 1994 yılında kurulmuş olup şuan başkanlığını Muttalip Çelik yürütmektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır fakat köy büyük oranda göç verdiği için ve öğrenci sayısı yetersiz olduğu için okul kapalıdır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eldiğin Köyü Şiran Forum Tarih
Hz. Muhammed dünyaya geldiğinde yaygın olan dini inanış kısaca Peygamber Efendimiz (S.A.V) 16 Kasım 2016
Bir Zarar Meydana Geldiğinde Okunan Dua Dualarımız Dua paylaşımları 17 Mayıs 2012
Kalmak Ağır Geldiğinde GİTMELİ İNSAN (Resimli Şiir) Resimli Şiirler 14 Haziran 2011
Artık... Geldiğinde Ben Olmayacağım Resimli Şiirler 17 Mayıs 2009
Baharın Geldigini Gösteren Kareler Doğa Manzara Resimleri 1 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş