Elbiselerimizi Temiz Tutmak İçin Neler Yaparız

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda SeLeN tarafından 3 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Elbiselerimizi Temiz Tutmak İçin Neler Yaparız konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elbiselerimizi Temiz Tutmak İçin Neler Yapmalıyız

  İslam dini, giysilerimizin temiz olmasını emreden bir dindir. Bunun için çocukları teşvik edebileceğimiz isim Hz. Peygamber’dir. Peygamber Efendimiz bir yoldan yürüdüğünde o yolları dahi çok güzel kokular kaplarmış. Güzel insandan kasıt temiz insandır. Bizde bugün yazımızda bunun için yapmamız gerekenlere değineceğiz.

  Öncelikle temizlikte iç çamaşırlardan başlamalıyız. Çünkü en çabuk kirlenenler çamaşırlarımızdır. Kötü kokuya etkende yine budur. Bu nedenle 2- 3 gün geçmeden çamaşırlarımızı yenileriyle değiştirmeliyiz. Ayrıca tuvalette iken kıyafetlerimizi ve çamaşırlarımızı kirletmemeye özen göstermeliyiz. Eğer kirlendiğine şüphe duyuyor isek hemen bunları yenileriyle değiştirmeliyiz. Çünkü kirli kıyafet veya çamaşırla yapılan ibadetler kabul edilmez.

  Daha sonra dikkat etmemiz gereken vücudumuzun temiz olup olmadığıdır. Çünkü giydiklerimiz ne kadar temiz olsa da vücudumuz kirli ise bu bizi kirli olmaktan alıkoymaz. Bu nedenle haftada en az 2 kez banyo etmeli, el ve ayaklar temiz tutulmalıdır. Hafta bir kez tırnak kesilmelidir. Bunlara ek olarak günlük sık sık el yıkamalıyız. Çünkü gün içinde elimize bulaşan mikropların haddi hesabı yoktur. El yıkayarak bunlardan olabildiğince arınırız.

  Giyim konusunda ise ilk olarak şuna dikkat etmeliyiz. Günlük dışarıda giyilen kıyafetleri eve girince değiştirmeliyiz. Çünkü dışarıda kıyafetler toz ve mikroplar maruz kalınır. Ayrıca yatak kıyafetlerimiz ve çoraplarımızda ayrı olmalıdır. Dışarıdan eve gelindiğinde kıyafetler değiştirilmeli el ve ayak yıkanmalıdır. Bunun nedeni ise gün boyunca ayakkabının içinde kalan ayağının bolca mantar üretiminden arındırılmasıdır. Yatmadan evvel ise el,ayak ve yüz yıkanmalıdır. Günlük yapılması gereken bir diğer temizlik ise ağız temizliğidir. Bu kapsamda günlük 2 kez diş fırçalanmalıdır. Bu işlemler vücudumuzun temiz kalması için gereklidir.

  Ev ve odaların kötü kokmaması amacıyla ise sık sık havalandırılmalıdır. Ancak evlerde kullanılan oda kokuları asla kullanılmamalıdır. Çünkü bu konuda Sağlık Bakanlığından gelen açıklamaya göre bu tarz kokular hafıza kaybı yaratmaktadır.

  Bakanlığın müsaadesini kazanmayan bu tarz araba ve oda kokularının yol açabileceği sorunlar ise şunlardır; kulak çınlaması, baş dönmesi, mide bulantısı, öksürük, göz yaşarması, kurması, burun tıkanıklığı, nefes darlığı, astın krizi’dir.

  Üzerimize giyilen kıyafetler daima temiz ve ütülü olmalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elbiselerimizi Temiz Tutmak Forum Tarih
Dindar olmakla temizlik arasında nasıl bir ilişki vardır kısaca Dini Sohbetler Dini Forum 18 Şubat 2017
Dinler temizliğe neden önem verirler kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 15 Şubat 2017
Elektrik süpürgesinden önce evlerin temizliği nasıl gerçekleştirilirdi kısaca Eğitim Bilgileri 4 Şubat 2017
Elektrik süpürgesi bulunmadan önce evlerin temizliği nasıl yapılırdı kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 28 Ocak 2017
Temizlik ile ilgili hikaye örnekleri Masallar-Hikayeler-Destanlar 26 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş