Elazığ Keban Barajı Hakkında Bilgi

'Elazığ Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 19 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Elazığ Keban Barajı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elazığ Keban Barajı Hakkında Bilgi-Elazığ Keban Barajı

  KEBAN BARAJI  Keban Baraj Gölü Türkiye’nin en büyük yapay gölüdür. Doğal Göller arasında 675 km2’lik alanıyla 3.sırada yer almaktadır. Baraj Gölünün Murat vadisi boyunca uzunluğu 125 km.dir. Genişliği yer yer değişmektedir. Keban baraj gölünde elektrik üretiminin yanısıra su avcılığı yapılmakta ve balık üretimi de gerçekleştirilmektedir. Enerji açısından Türkiye’nin ilk büyük yatırımlarındandır. 1965 yılında yapımına başlanılmıştır. 1974 yılında ilk 4 büyük tribünü, 1981 yılında da diğer 4 tribünü devreye girdi. Barajın toplam kurulu gücü 134 Megawatt olup yıllık enerji üretimi 7,5 Milyar KW/Saat dir. Kurulduğunda Türkiye’de üretilen elektriğin %20 sini tek başına karşılayan santral şu an tüketilen toplam elektriğin % 8’ini karşılamaktadır.

  Keban barajının yapımından sonra 64.100 hektar büyüklüğünde bir baraj gölü meydana gelmiştir. Oluşan gölün etrafında Elazığ ve çevre illerin halkının da faydalandığı eğlence ve mesire yerleri mevcuttur.

  Özellikle üzerinden üç ilçeye feribotla geçiş veren gölün iskelelerinde ve Elazığ-Bingöl karayolu üzerindeki sahilde çok sayıda balık lokantası hizmet vermektedir.
   

 2. saolun inşallah işime yarar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elazığ Keban Barajı Forum Tarih
Elazığ Keban İlçesi Hakkında Bilgi Elazığ Tanıtımı 19 Mayıs 2011
Yusuf Ziya Paşa Külliyesi Hanı Keban Elazığ Elazığ Tanıtımı 26 Şubat 2011
Büklümlü Köyü Keban Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010
Bölükçalı Köyü Keban Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010
Beydeğirmeni Köyü Keban Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş