Elazığ Keban İlçesi Hakkında Bilgi

'Elazığ Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 19 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Elazığ Keban İlçesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elazığ Keban İlçesi Hakkında Bilgi-Elazığ Keban ilçesi

  KEBAN
  İlçe Elazığ il merkezine yaklaşık 46 km. uzaklıktadır. İlçenin nüfusu 2000 yılı nüfus sayımına göre merkez 5.962 köylerle beraber 9.562 dir. Keban ilçesine bağlı olan 30 köy, 21 mezra vardır. İlçe Keban Barajıyla birlikte daha çok tanınmıştır.

  Keban, Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat bölümünde yer alan küçük bir ilçedir. Doğuda Elazığ, batıda Arapgir, kuzeyde Çemişgezek, kuzeybatıda Ağın, güneyde ise Baskil ile çevrili

  İlçenin hangi tarihte kurulduğu kesin olarak bilinememekle birlikte X. Yüzyıla ait bir yerleşim yeri olduğu , Keban Barajının yapımı nedeniyle yörede gerçekleştirilen kazılar neticesinde ortaya çıkarılmıştır. İlçenin kendisini çevreye duyurması ise Osmanlı İmparatorluğu dönemine rastlamaktadır. Harput’un tarihin çeşitli devrelerinde doğunun stratejik öneme haiz bir kale şehri olmasına rağmen, Keban’ın 1700’lü yıllardan itibaren ekonomik yönden (simli kurşun madeni üretimi ve işletmesi dolayısıyla) canlanmaya başladığı hatta 1834 yılına kadar Eyalet Merkezi olduğu bilinmektedir . Keban 1830’lu yıllardan itibaren eski önemini yitirmiş ve eyalet merkezi Harput’a nakledilmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elazığ Keban İlçesi Forum Tarih
Elazığ Keban Barajı Hakkında Bilgi Elazığ Tanıtımı 19 Mayıs 2011
Yusuf Ziya Paşa Külliyesi Hanı Keban Elazığ Elazığ Tanıtımı 26 Şubat 2011
Büklümlü Köyü Keban Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010
Bölükçalı Köyü Keban Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010
Beydeğirmeni Köyü Keban Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş