Elazığ Karakoçan İlçesi Hakkında Bilgi

'Elazığ Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 19 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Elazığ Karakoçan İlçesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elazığ Karakoçan İlçesi Hakkında Bilgi-Elazığ Karakoçan ilçesi

  KARAKOÇAN


  İlçe Elazığ il merkezine yaklaşık 104 km. uzaklıktadır. İlçe Elazığ İlinin Kuzeydoğusunda yer alır. İlçenin nüfusu 2000 yılı nüfus sayımına göre merkez 23.994 köylerle beraber 45.023 tür. İlçeye bağlı bir merkez ve Sarıcan Belde Belediye Başkanlıkları olmak üzere iki adet belediye, 88 köy ve 52 adet mezrası bulunmaktadır.

  Cumhuriyet döneminde kurulan İlçelerimizdendir. 1936 yılında ilçe olmuştur. İlçe yeni bir yerleşim yeri olduğundan merkezinde ve çevresinde tarihi önem taşıyan herhangi bir yapıya rastlanmamaktadır. Kuzeyde Kiğı , doğuda Bingöl , batıda Mazgirt ve Nazimiye , güneyde Palu ve Kovancılar ilçeleri ile komşu olan Karakoçanın ilçe merkezi ovalık bir alanda yer almasına rağmen genellikle dağlık bir araziye sahiptir.

  İlçe ekonomisinde tarım ve hayvancılık önemli bir yer tutmakla birlikte, halkın büyük bir çoğunluğunun 1960 lı yıllardan itibaren yurt dışında (Avrupa ülkelerinde) çalışmaları sosyo-ekonomik yapıyı olumlu yönde etkilemiştir.

  İlçenin kuzeyinde yer alan dağlık kesimler meşe ormanlarıyla kaplıdır. Peri Çayıda ilçenin içlerine kadar uzanmaktadır. Zengin doğal güzelliklere sahip olan ilçede, Peri çayı kenarında bulunan Kolan kaplıcalarını her yıl binlerce kişi sağlık amacıyla ziyaret etmektedir. Yine ilçe merkezinde Kalecik Barajı Çamlığı, Beyaz Çeşme Mesire Yeri, Güzel baba Ormanı yaz aylarında halkın rağbet ettiği dinlenme yerleridir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elazığ Karakoçan İlçesi Forum Tarih
Karakoçan Anaokulu Elazığ Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Elazığ - Karakoçan - Karakoçan Anadolu Lisesi Liselerimiz 2 Temmuz 2010
Elazığ - Karakoçan - Karakoçan Lisesi Liselerimiz 29 Haziran 2010
Bulgurcuk Köyü Karakoçan Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010
Beydere Köyü Karakoçan Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş