Elazığ Alacakaya İlçesi Hakkında Bilgi

'Elazığ Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 19 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Elazığ Alacakaya İlçesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elazığ Alacakaya İlçesi Hakkında Bilgi-Elazığ Alacakaya ilçesi

  ALACAKAYA
  Elazığın güneydoğusunda ve Elazığ il merkezine 85 km. uzaklıktadır. İlçenin nüfusu 2000 yılı nüfus sayımına göre merkez 4.034 köylerle beraber 10.113 dür. Alacakaya İlçesi , Maden , Palu , Arıcak , Ergani ve Dicle İlçeleri ile çevrelenmiş olup il merkezine asfalt bir yol ile bağlanmıştır.

  Alacakayanın ilçe olarak geçmişi yenidir. İlçenin tarihçesi yörede çıkarılan krom cevherini çıkarılması ile başlamaktadır.Yörede bulunan krom cevherinin çıkarılması ve işlenmesi amacıyla 1935 yılında Etibank tarafından İşletme Tesisi kurulması ve işletmede istihdam edilen insanların bölgeye yerleşmeleri ile oluşmuş bir yerleşim merkezidir. Krom İşletmesinin zamanla faaliyet alanının genişlemesi ile birlikte gelişen ve büyüyen Alacakaya 1987 yılında Belediye 1990 yılında da İlçe olmuştur. 12 köyü bulunmaktadır. İlçede zengin krom yataklarının yanı sıra , Elazığ Vişnesi adı ile anılan dünya çapında kalitesi ve rengi ile özel bir yere sahip zengin mermer yatakları da vardır.

  İlçede Murat Hanı adını taşıyan tarihi bir yapı bulunmaktadır. Doğal güzelliklere sahip ilçede (Elazığ-Alacakaya karayolu üzerinde Sori mıntıkasında) görülmeye değer bir şelale ile ilçe merkezine 3 Km. Mesafede Gölalan adında bir gölcük mevcuttur.İlçe , Dicle Kral Kızı Barajının tamamlanmasıyla yaşanmaya ve görülmeye değer bir sayfiye yeri olmaya aday durumdadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elazığ Alacakaya İlçesi Forum Tarih
Alacakaya İlköğretim Okulu Elazığ Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Elazığ - Alacakaya - Alacakaya Lisesi Liselerimiz 29 Haziran 2010
Bakladamlar Köyü Alacakaya Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010
İncebayır Köyü Alacakaya Elazığ Elazığ Tanıtımı 14 Mart 2010
Halkalı Köyü Alacakaya Elazığ Elazığ Tanıtımı 14 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş