Elazığ Ağın İlçesi Hakkında Bilgi

'Elazığ Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 19 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Elazığ Ağın İlçesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elazığ Ağın İlçesi Hakkında Bilgi-Elazığ Ağın ilçesi

  AĞIN


  Ağın Elazığ ilinin kuzeybatısında olup Elazığ'a yaklaşık 75 Km uzaklıktadır. topraklarının bir kısmı Keban Baraj gölü altında kalmış, diğer kısmı göl kenarında yeşillikler içerisinde leblebisiyle meşhur küçük şirin bir ilçedir. İlçenin nüfusu 2000 yılı nüfus sayımına göre merkez 3.590 köylerle beraber 5.246 dır.  İlçenin Tarihi M.Ö. XVI-XIV yüzyıllarda yöreye yerleşen Hurrilere kadar uzandığı bilinmektedir. Fırat’ın bir kolu olan Karasu, İlçenin doğu sınırı boyunca uzanmakta ve Keban civarında Murat Nehri ile birleşerek asıl Fırat’ı teşkil etmektedir. İlçe Roma devrinden kalma kaya mezarları ve leblebisi ile ünlüdür.

  Turistik Değerleri: Kilise yazısı Höyüğü, Kalecikler Höyüğü, Hoşirikte Bizans Kilisesi, Ağın Nekropolü, Pağnik Köyü Öreni, Kara Mağara Köprüsü, Hastek Kalesi, Kaya Sığınağı gibi turistik değerlere sahiptir.

  Ağın ilçesinin yolu asfalt olup, yolun Ağın'a yakın bir yerinde feribotla baraj gölü geçilerek gidilmektedir. İlçeden Malatya'nın Arapkir ve Erzincan'ın Kemaliye ilçelerine karayolu vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elazığ Ağın İlçesi Forum Tarih
Elazığ - Ağın - İbrahim Uçkunkaya Lisesi Liselerimiz 29 Haziran 2010
Beyelması Köyü Ağın Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010
Balkayası Köyü Ağın Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010
Bahadırlar Köyü Ağın Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010
Bademli Köyü Ağın Elazığ Elazığ Tanıtımı 15 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş