El Terlemesi ve Çözümü

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 1 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  El Terlemesi ve Çözümü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  El terlemesi en sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü tüm işlerde kullandığımız ellerin terlemesi birçok faaliyeti engelleyebilir.
  [​IMG]
  Islak ellerin oluşturduğu anormal görüntü yanında en rahatsız edici durum el teması ve tokalaşma esnasında ortaya çıkar. Çünkü ıslak bir eli tutmak diğer kişilerde irkilme hissi ve elini çekme duygusu oluşturur. Ellerini yıkamak veya silmek isterler. Bunu farkeden terleyen kişi kendince önlemler almaya çalışır.Tokalaşmadan önce ellerini farkettirmeden giysilerine siler veya sürekli mendil taşırlar. Uzun kollu giysilerle ellerini kapatmaya çalışırlar.
  El terlemesi olanların çektikleri sıkıntılardan bazıları şunlardır. Dans etmekten, sevdiklerinin elini tutmaktan çekinirler. Kapı tokmaklarını çeviremezler, düğmelere basamazlar. Nemli ve soğuk el sıkma iş görüşmelerinde güvensizliğe neden olur. Toplu taşıma araçlarında sıkıntıya girerler.
  Ellerdeki ıslaklık iş yapmayı engelleyebilir. Büroda çalışanlarda kitap, belge ve kağıtlarda lekeler oluşur. Kalemle yazarken, bilgisayar klavyesi kullanırken parmaklar kayabilir. El terlemesi olanların kafeterya ve fırınlarda, kuaför ve sağlık alanlarında, elektronik işlerinde çalışmaları zordur. Eldeki alet ve nesneler düşebilir. Müzik enstrümanı çalmaları, beyzbol, tenis, golf oynamaları çok zorlaşabilir.
  El terlemesi olan kişiler özellikle ellerle yapılan işlerde başarısız olurlar. Birçok nedene bağlı iş üretkenliği azalır. Sosyal ilişki zorlukları ve yanlış anlaşılmaya bağlı iş kayıpları olabilir. İnsanlarla etkileşimde olmayacakları meslekleri tercih ederler. Sık sık işlerini değiştirebilirler.


  Tedavi yöntemleri

  Aşırı el terlemesi olan kişilerin %99′unda klipsli ets tedavisi sonrası tam kalıcı kuruluk olur. Klipsli ets yönteminin en etkili olduğu bölge ellerin aşırı terlemesidir. Çok şiddetli terleme olanlarda hayal edilemeyecek derecede düzelme olmaktadır. ETS işleminden sonra güven kazanmış olarak evinize dönebilir ve kuru ellerle işinizde daha kolay sorumluluk alabilir, kişisel yaşantınızda rahat edebilirsiniz.
  El ve koltukaltı terlemesi beraberse aynı seansta iki bölge birlikte tedavi edilebilir.
  Ayak terlemesi olanların %60′ında ayak terlemesi geçebilir, %20’sinde azalabilir.
  Uyguladığım yöntemde Horner sendromu (göz kapağında aşağı kayma ve göz bebeği küçülmesi) riski yoktur. El terlemesi için yapılan sonrası hastaların %2’sinde rahatsız edebilecek, %5′inde hissedilebilir refleks terleme yan etkisi olabilir. Başka önemli bir yan etki görülmemektedir.
  Hafif el terlemesi varsa terleme önleyici krem ve losyonlar, orta derece terlemelerde iyontoforez ve botoks tedavisi gibi geçici yöntemler de uygulanabilir. Şiddetli terlemelerde ve diğer yöntemler yetersiz kalırsa kalıcı cerrahi yöntemler tercih edilebilir.
   

 2. emeğine sağlık cnm:)
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  tesekkur ederim canim :)
   

 4. rica:D..................
   

 5. GülTaneM

  GülTaneM Üye

  payLasım için tesekkurlerr...:))
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Terlemesi Çözümü Forum Tarih
Koltuk Altı Terlemesine Karşı Çözümler El Ayak ve Vücut Bakımı 29 Mayıs 2011
El Terlemesinin Nedenleri ve Tedavisi El Ayak ve Vücut Bakımı 4 Mayıs 2011
Ayak kokusu ve terlemesi için doğal öneriler El Ayak ve Vücut Bakımı 8 Mayıs 2010
Ayak Terlemesi ve Kokması El Ayak ve Vücut Bakımı 8 Mayıs 2010
El Terlemesine Doğal Çözüm Genel Sağlık 7 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş