El, kol hareketi yapan Bebeklerin Kelime Hazineleri Daha Geniş

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda NeslisH tarafından 6 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  El, kol hareketi yapan Bebeklerin Kelime Hazineleri Daha Geniş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG] Uzmanlar, iletişim kurmak için el ve kol hareketlerini kullanan bebeklerin okula başladıklarında kelime hazinelerinin daha geniş olduğunu söylüyorlar.
  Araştırmacılar, zengin, iyi eğitim almış ailelerin çocuklarının el, kol hareketlerini kullanmaya daha eğilimli olduğunu ve bunun düşük gelirli ailelerden gelen bazı çocukların niçin okulda daha az başarı gösterdiklerini açıklamaya yardımcı olacağını açıkladılar. Chicago Üniversitesi'nden Dr. Meredith Rowe, çocukların okula başladıklarında kelime hazinelerinde geniş bir sosyo-ekonomik boşluk bulunduğunu söyledi. Science dergisinde yayınlanan araştırmada, el kol hareketlerinin farkı anlamaya yardımcı olabileceğini söyleyen Rowe, "Kelime hazinesi okul başarısının anahtar habercisi" dedi.
  Grup, yüksek gelir düzeyine sahip ve iyi eğitim almış ailelerden gelen 14 aylık çocukların, her 90 dakikalık bölüm boyunca ortalama 24 farklı anlamı ifade etmek için el kol hareketlerini kullandıklarını buldular. Bu durum düşük gelirli ailelerde ise 13 anlam ile sınırlı.
  Rowe, 14 aylık bebeklerin henüz konuşmalarında sosyo-ekonomik farklılıklar olmasa da el ve kol hareketlerinde farklılıklar gördüklerini söyledi.
   

Bu Sayfayı Paylaş