El Kaide’de Türk F-16 pilotu

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda SeLeN tarafından 5 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  El Kaide’de Türk F-16 pilotu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  AP’ye konuşan Pakistan gizli servisinden üst düzey yetkili, Türk Hava Kuvvetleri’nde görev yapmış bir pilotun El Kaide için savaştığını söyledi

  [​IMG]

  Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA’in, geçen ay sonlarında bir araya geldiği MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a, El Kaide gibi uluslararası örgütlere karşı daha yakın çalışma önerisi ve tavsiyelerinde bulunduğu öğrenildi. Associate Press’e konuşan Pakistan gizli servisinin (ISI) üst düzey bir yetkilisi ise, ülkenin kuzeybatısındaki kamplarda “terör faaliyeti” gösterenler arasında daha önce Türk Hava Kuvvetleri’nde görev yapmış bir F-16 pilotunun olduğunu iddia etti.
  Avrupa’yı diken üstünde tutan terör saldırısı korkusunun arkasındaki istihbarat detayları yavaş yavaş su yüzüne çıkıyor. Avrupa’da, Hindistan’da 2008 yılında yapılan saldırıların benzerini gerçekleştirmek için El Kaide tarafından hazırlık yapıldığı duyumları üzerine ABD, vatandaşlarına Avrupa’da dikkatli olma uyarısı yapmıştı. Batılı ve ABD’li istihbarat yetkililerinin telefon dinlemelerine dayandırdıkları iddialarına göre Pakistan’ın başıboş aşiret bölgelerinde eğitim gören düzinelerce militan Avrupa’ya büyük bir saldırı hazırlığında. Saldırı planının arkasında bizzat Usame Bin Ladin’in olduğunu düşünen yetkilileri en çok kaygılandıran ise bu militanların Avrupa ülkelerinin pasaportlarını taşımaları.


  Türk F-16 pilotu da var

  AP’nin haberine göre çoğu Pakistan asıllı olan bu militanların bir kısmı önemli bir Pakistan asıllı göçmenin yaşadığı Britanya’dan. Adını vermek istemeyen Pakistan İstihbaratı’ndan bir yetkili ise Çeçen, Özbek ve Arapların yanında, Türkiye’den gelen militanların da eğitim alanların arasında olduğunu söylüyor. Yetkiliye göre bunlardan birisi Türk ordusunda F-16 kullanan eski bir pilot.


  CIA’dan MİT’e: Yakın işbirliği yapalım

  Eylül ayında Irak’a giden MİT Müsteşarı Hakan Fidan, geçen hafta da ABD’ye giderek CIA’deki mevkidaşı Leon Panetta ile temaslarda bulundu. Fidan’ın yakınlarda da, PKK’nın üslerinin bulunduğu Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi yetkilileriyle Erbil’de bir araya gelmesi bekleniyor. Fidan’ın ABD ziyaretinde, önceliği bulunan PKK’nın eylemlerine karşı Kuzey Irak’ta alınabilecek önlemler yer alırken genelinde de Türkiye’ye bir dizi mesajlar verildiği öğrenildi. Türkiye’nin, PKK eylemlerinin azaltılması konusunda işbirliğini artırmasını istediği CIA’in de Fidan aracılığıyla Ankara’ya bir mesajı vardı. Panetta, Fidan’a, “El Kaide, Hamas ve Hizbullah ile El Kaide’nin Irak uzantılarına karşı gerek Amerikan gerekse diğer istihbarat örgütleriyle daha yakın işbirliği yapmalısınız. Bu işbirliği, örgütünüzün (MİT) saygınlığının daha da artmasını sağlayacaktır” demiş. Panetta, Fidan’a, Türkiye’nin Afganistan’ın yeniden imarı gibi konularda aktif rol oynadığını anımsattıktan sonra, “Uluslararası düzeyde saygınlık kazanmak istiyorsanız uluslar arası terör örgütlerine karşı biz ve diğer istihbarat örgütleriyle daha yakın çalışmanız gerekir” diye de eklemiş.

  Taraf
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş