El hijyeninin önemi

'El Ayak ve Vücut Bakımı' forumunda NeslisH tarafından 3 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  El hijyeninin önemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TOKAT (İHA) - İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mete Bayburtlu, el hijyeninin hastane enfeksiyonlarını önlemede en basit ve en etkili yöntem olduğunu söyledi.

  Hastaneye yatan hastaların yüzde 5-15'inde hastane enfeksiyonu gelişirken, enfeksiyonu önlemede el hijyeninin önemli olduğuna dikkat çakan Dr. Mete Bayburtlu, Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan broşürde konun önemine dikkat çekildiğini belirterek, hayatta bazı şeylerin basit gibi göründüğünü ama özellikle el temizliğinin son derece önemli olduğunu kaydetti. Bayburtlu, "Gerek solunum yolu, gerek ishalli hastalıkların önlenmesi ve hastane enfeksiyonlarının önlenmesi yönünde en basit ve temel yöntemlerden biri ellerin düzenli olarak sabunla yıkanmasıdır. Çok basit görünen bu önlem sayesinde yazın görünen ishalli hastalıklar, kışın görünen gribal enfeksiyonları ve hastanelerde görünen hastane enfeksiyonlarını önleme yönünde çok önemli adımlar atabiliriz. Ellerin yıkanırken, parmak araları, avuç içlerinin yıkanması konusuna özel önem gösterilmesini tüm vatandaşlarımızdan bekliyoruz. 'suya ve sabuna' dokunun mesajı veriyoruz" dedi.

  Bayburtlu, hastane ortamında normal su ve sabunla el yıkamanın yeterli olmadığını ifade ederek alkollü el antiseptiklerinin de kullanılmasını tavsiye etti.mynet
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - hijyeninin önemi Forum Tarih
Mohaç meydan savaşı önemi kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Toplu taşıma araçlarını tercih etmenin önemi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Kul hakkının önemi kısaca Dini Sohbetler Dini Forum 18 Şubat 2017
Uşi antlaşması önemi madde madde kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
İnsanlığın gelişmesinde bilimin önemi maddeler halinde kısaca Bilim & Teknoloji 10 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş