ekonomik kullanım

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 31 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. ekonomik kullanım konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  tek terimli tarife nasıl kullanılır ekonomik olarak
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Tarifelerin Seçilmesi:

  Abone aşağıdaki şartlara uygun olmak kaydıyla, uygulanacak tarife sınıfını seçebilir.

  1) Abone, kendi grubu içinde kalmak kaydıyla aşağıda belirlenen istisnalar dışında tek veya çift terimli tarifelerden birini seçmekte serbesttir.


  Tek Terimli Tarife:

  Tüketilen elektrik enerjisi kilowattsaat (kWh) miktarı üzerinden bedel alma esasına dayalı tarife sınıfıdır.

  a)İsteyen abonenin TEDAŞ’a müracaatı halinde gündüz, gece ve puant ( elektrik enerjisi tüketiminin en yüksek olduğu dönem) dönemlerinde ayrı tarifeler uygulanır.

  b)Tek terimli tarifeden enerjisi alacak ve gündüz, gece ve puant dönemlerinde ayrı tarifeler uygulanacak olan abonenin sayacı, kendisi tarafından veya istemesi halinde TEDAŞ tarafından bedeli karşılığında sağlanarak, monte edilecek/ettirilecektir. Uygulama sayacın takıldığı tarihten itibaren geçerli olacaktır.

  c)Enerji tarifelerinin uygulanması bakımından;

  Puant dönemi: Saat 17.00-22.00
  Gece dönemi: Saat 22.00-06.00
  Gündüz dönemi: Saat 06.00-17.00
  arasındaki dönemdir.  1.B-Çift Terimli Tarife:

  Sözleşme gücü karşılığı kilowatt (kW) miktarı üzerinden alınan bedel ile buna ek olarak tüketilen elektrik enerjisi kilowattsaat (kWh) miktarı üzerinden bedel alma esasına dayalı tarife sınıfıdır.

  a)Çift terimli tarifeden elektrik enerjisi alacak müşteri, maksimum gücü ölçmek üzere demandmetreli (en büyük güç göstergeli) sayaç monte etmek zorundadır. Bu sayaç müşterinin istemesi durumunda TEDAŞ tarafından bedeli karşılığında sağlanacak ve monte edilecek/ettirilecektir.

  b)Puant tarifesi için gerekli olan üç kadranlı, kumanda saatli ve demandmetreli sayaç, TEDAŞ tarafından bedeli karşılığında sağlanacak ve monte edilecek/ettirilecektir. Uygulama sayacın takıldığı tarihten başlayarak geçerli olacaktır.

  c)Puant abonesine ; gündüz, gece ve puant dönemlerinde ayrı tarifeler uygulanır.

  d)Çift terimli tarifeden enerji alan ve sözleşme gücü 0.7 MW (dahil) ve daha fazla olan aboneye puant tarifesi uygulanacaktır.

  e)Ancak, çift terimli tarifeden enerji alan ve sözleşme gücü 0.7 MW'ın altında olan abonelere talep etmeleri halinde; gerekli ölçü sistemini kurmaları koşuluyla puant tarifesi uygulanır.

  f)Enerji tarifelerinin uygulanması bakımından;

  Puant dönemi: Saat 17.00-22.00
  Gece dönemi: Saat 22.00-06.00
  Gündüz dönemi: Saat 06.00-17.00
  arasındaki dönemdir.

  g) Endüksiyon ve Ark Ocaklı müşterilerin gerekli ölçme düzenini sağlamaları durumunda Cumartesi ve Pazar günlerinde tüketecekleri elektrik enerjisine gece dönemi tarifesi (22.00-06.00) uygulanır.

  2) Endüksiyon ve Ark ocaklı sanayi abonesine ve darbeli yük çeken sanayi abonesine tek terimli tarife uygulanmaz.

  3)Tarifesinde değişiklik yapmak isteyen abonenin bu isteği, isteğin TEDAŞ’a geldiği günü takip eden ikinci faturalama döneminden itibaren yerine getirilir. Bu değişiklik mücbir sebepler dışında hiçbir zaman yılda 2 (iki) defadan fazla olamaz. Durumları özellik gösteren aboneye, sözleşmeye yazılmak kaydıyla 2 (iki) defadan fazla tarife değişikliği yapılabilir.

  4) 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu'nun 16 ncı maddesine göre; Turizm belgeli yatırım ve işletmelere, onaylı belgelerini ibraz ettikleri taktirde, şantiye dönemi de dahil olmak üzere o bölgedeki mesken ve sanayi abonelerine uygulanan tarifelerden en düşüğü üzerinden elektrik enerjisi verilecektir. Ancak, bu aboneler esas olarak ticarethane abone grubuna dahil olduklarından, tarife haricindeki diğer hususlarda ticarethane abone grubu hükümleri uygulanır.

  Alıntı
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Kasım 2010

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş