Ekonomik krizde sağlığı korumanın yolları

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ekonomik krizde sağlığı korumanın yolları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ekonomik krizde sağlığı korumanın yolları

  Masraflardan kısalım tamam ama hata yaparsak faturanın ağır olacağını da unutmayalım...

  Ekonomik krizle birlikte giyim, yiyecek ve sağlık ihtiyaçlarımızdan acil olarak fedakarlık yapmaya başlarız. Peki bu fedakarlıklarda neleri kesinlikle yapmamalıyız?

  [​IMG]

  Sakın ilaçlarınızı bırakmayın

  Günlük düzenli ilaç kullanıyorsunuz ve ekonomik kriz sizi de vurdu. Belki cips almayabilirsiniz ya da kahvaltı masraflarınızdan kısabilirsiniz ama ilaçlarınızı almamayı aklınızdan bile geçirmeyin. Bu çok tehlikeli olabilir hatta ölümlerle sonuçlanabilir.Ekonomik krizde ilaç masraflarınızı kısabilmek için yapmanız gereken ilaç listenizle doktorunuza başvurup aynı etkide daha uygun fiyatlı ilaçlar alıp alabileceğinizi sormaktır.

  Ucuz diye dondurmaya saldırmayın

  Beyaz ekmek, beyaz pirinç ya da ucuz 1 liralık hamburgerler. Ekonomik krizde ucuz diye sokak dondurmalarına,tatlılarına ya da aşırı ekmek tüketimine yönelmeyin. Bunun yerine mevsimde bol olan fiyatı ucuz ve oldukça sağlıklı meyveleri ara öğünlerde ve akşam yemeklerinden en az bir saat sonra bolca tüketebilirsiniz. Hem şekerli hem de sağlıklı en doğru seçimler meyvelerde saklı.

  Televizyon ve koltuk ikilisine sığınmayın

  Ekonomik kriz, işten çıkarılma korkusu, doğalgaza, suya ve elektriğe gelen zamların stresi. Akşam olduğunda adım atıcak hal bulamama hissi ve doğruca televizyonun karşısındaki koltuğa atlama hareketiyle başlayan miskinlik saatleri. Moral bozukluğuyla gelen hareketsizlik bir çok hastalığa davetiye çıkarır. Spor salonu üyeliğini bir süreliğine rafa bile kaldıracağınıza kesin gözüyle baksak da evde mutlaka fiziksel egzersizler yapmalısınız.

  Check-up ve tahliller

  Bizi elden ayaktan düşürmedikçe doktoru ekstra masraf görmekten artık vazgeçmeliyiz. Doktorumuza check-up zamanımızı sormalısınız. Tahlil istediğinde ertememelisiniz. Genelde doktora gidildiğinde doktor 3 aylık ömrünüz kaldı demesse bütün ilaçlar ve yapılmasını istediği tahliller gereksiz görülerek yaptırılmıyor. Bu tercih sizin sağlığınızda önemli ölçüde kalıcı hasarlara yol açabilir çünkü biliyorsunuz ki erken teşhis hayat kurtarır.

  Stresinizi kontrol etmek

  Belki düzenli izlediğiniz bir dizi, belki haftada beş akşam olmasa da arkadaşlarla dışarda eğleneceğiniz bir eğlence organizasyonu. Sizi gün boyunca yaptığınız finansal hesaplardan uzaklaştıracak aktiviteler. Bu ekonomik kriz stresini mutlaka dağıtmalı ve kendinizi rahatlatmalısınız. Eğer evliyseniz eşiniz size siz de ona rahatlamak ve mutluluğunuzu ayağa kaldırmak için mümkün olduğunca küçük jestler yapabilirsiniz.

  Terapiye ihtiyacınız olabilir

  Kan testleri ve muayneler de hayatidir fakat ekonomik krizde stres bence daha hayatidir. Eğer eşinizle, sevgilinizle ya da yakın arkadaşlarınızla paylaştığınızda bile sizi bunaltan ekonomik sorunlarını mutlaka bir terapiste anlatmanız gerekecektir. Sizin için uygun şartlarda olan bir kliniğe gitmek bu zor dönemi atlatmak için en doğru yöntemdir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş