Ekonomik kriz ruh sağlığını bozuyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 19 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ekonomik kriz ruh sağlığını bozuyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ERZURUM (İHA) - REEM Nöroloji Merkezi uzmanlarından Dr. Mehmet Yavuz, dünya genelinde yaşanan ekonomik krizin ruh sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Dr. Yavuz, "İşini kaybedenlerde, çalışan bireylere göre 2 kat daha fazla depresyon ve intihar gözlenmektedir" dedi.
  Dr. Mehmet Yavuz, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.
  Bugüne kadar gerçekleştirilen bazı araştırmaların, işsizlik ve yoksulluğun fiziksel hastalıklar, bedensel yakınmalar, stres bozuklukları, depresyon, umutsuzluk, içe kapanma, öz saygı yitimi, bunaltı bozuklukları ve davranış bozuklukları gibi ruh sağlığı sorunlarına yol açtığını gösterdiğini anlatan Dr. Yavuz, 1987-1996 yılları arasında işsizlik ve ruh sağlığı arasındaki ilişkiyi araştıran 16 çalışmanın 14'ünde, işsizliğin psikolojik iyilik halini olumsuz etkilediğinin saptandığını söyledi.

  İNTİHAR 2-3 KAT FAZLA
  Dr. Yavuz, şunları kaydetti: "İşini kaybedenlerde, çalışan bireylere göre 2 kat daha fazla depresyon gözlenmektedir. Kayıt dışı çalışmanın, ruh sağlığı üzerine etkisi ile ilişkili yeterli çalışma bulunmamaktadır. Oysa işsizlik artışı kayıt dışı çalışma oranlarını artırmaktadır. Kayıt dışı çalışmanın ruh sağlığı üzerine etkisini inceleyen bir araştırmada, güvenceli çalışanlar, kayıt dışı çalışanlar ve işsizler sık ruhsal bozukluklar açısından değerlendirilmişler. Hem kayıt dışı çalışan işçilerde hem de işsizlerde sık ruhsal bozuklukoranı güvenceli çalışan işçilere göre 2 kat daha fazla saptanmıştır."
  Yavuz, intiharlarla ilişkili sosyal faktörler arasında işsizlik ve sosyoekonomik düzeyin önemli bir yer tuttuğunu belirtti. Yavuz, işsizlik ve intihar arasındaki nedensel ilişkiyi araştıran bir çalışmada, "İşsiz olan bireylerin çalışanlara göre intihara bağlı ölümlerinin 2-3 kat arttığının" tespit edildiğini ifade etti.
  mynet
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Ocak 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ekonomik kriz sağlığını Forum Tarih
Ekonomik Krizde Pazarlama Nasıl Yapılır İktisat 11 Ocak 2012
Ekonomik krizde sağlığı korumanın yolları Genel Sağlık 27 Eylül 2009
Ekonomik krizin psikolojik etkileri Psikoloji 4 Nisan 2009
Ekonomik kriz üniversiteliyi de vurdu Eğitim Haberleri 2 Nisan 2009
Ekonomik Krizin Dişlere Etkisi Ağız ve Diş Sağlığı 16 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş