Ekonomik kriz cinsel yaşamı vuruyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 12 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ekonomik kriz cinsel yaşamı vuruyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA (İHA) - Psikolog-Aile ve Evlilik Terapisti İlkim Öz Tan, ekonomik krizin kişilerin cinsel yaşamını olumsuz etkilediğini belirterek, "Böyle depresif durumlarda organizma kendini tehdit altında hissettiği için yeme-içme ve uyku bozukluğu gibi cinsel enerjide de düşüş olabilir" dedi.
  Tan, işini kaybeden ya da işleri yolunda gitmeyen kadın ve erkeklerin yaşadığı stresi ailesine yansıtmamaya özen göstermesi gerektiğini söyledi. Böyle özel günlerde insanların depresif ruh hali içine girdiğini ifade eden Tan, "Kriz insanların hayata karşı güveninin sarstığı için bu durum gerginlik yapıyor ve doğal olarak da ilişkilere de yansıyor. İnsanların şunu iyi algılaması gerekir, hayatta her zaman sorunlar vardır. Hayat her zaman tozpembe olmayacaktır, olmaz. Bazı sorunlar çok ağır, bazıları hafif
  atlatılabilir. Ekonomik kriz ağır bir sorun. Sorunlara karşı önlem almalıyız ancak asla korkuya kapılmamalıyız. Çünkü korku öfkeye, öfke tatsızlıklara yol açıyor" diye konuştu.
  Çiftlerin bu tür kriz durumlarında dışarıda yaşadıkları olumsuzlukları evin içine yansıtmamaya özen göstermesi, daha güçlü ve eşine karşı hoşgörülü olmaya çalışması gerektiğini kaydeden Psikolog Tan, "Aile ilişkilerine parayı çok fazla karıştırmamak lazım" ifadesini kullandı.
  Ekonomik krizin insanların cinsel yaşamını dolaylı yollardan olumsuz etkilediğini dile getiren Tan, şöyle konuştu:
  "Stres altındayken insanlarda yeme-içme, uyku bozukluğu gibi bazı bozukluklar görülür. Cinsellikte bizim yeme-içme gibi bir içgüdümüzdür. Böyle depresif günlerde organizma kendisini tehdit altında hissettiği için yeme-içme ve uyku bozukluğu gibi cinsel enerjide de düşüş olabilir."

  Mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ekonomik kriz cinsel Forum Tarih
Ekonomik Krizde Pazarlama Nasıl Yapılır İktisat 11 Ocak 2012
Ekonomik krizde sağlığı korumanın yolları Genel Sağlık 27 Eylül 2009
Ekonomik krizin psikolojik etkileri Psikoloji 4 Nisan 2009
Ekonomik kriz üniversiteliyi de vurdu Eğitim Haberleri 2 Nisan 2009
Ekonomik Krizin Dişlere Etkisi Ağız ve Diş Sağlığı 16 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş