Ekonomik kriz üniversiteliyi de vurdu

'Eğitim Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ekonomik kriz üniversiteliyi de vurdu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küresel ekonomik krizin Türkiye'deki etkilerinin her geçen gün arttığını, üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin, daha güçleşen ekonomik koşullar ile mücadele ettiklerini söyledi. Öğrencilerin zor şartlarda eğitim öğretimlerini sürdürdüklerini ifade eden Şişman, şunları kaydetti:

  ''Ekonomik krizin dünyada etkisi giderek yoğunlaşıyor. Artık günlük yaşantımızın her noktasında adından sıkça bahsettiğimiz kriz, şartları öğrencilerimizi olumsuz etkiliyor. Anne ve babalar çocuklarının eğitimi için ellerinden geleni yapıyor, ancak şartlar giderek kötüleşiyor. 2008-2009 akademik yılının ikinci kayıt döneminde 700 öğrencimiz para bulamadığı için kayıt yaptıramadı. Biz kayıtları uzattık, rakam 578'e düştü. İkinci ve son kez kayıtları uzattığımızda öğrencilerimizle görüştük. İkinci uzatma döneminin sonunda tüm çabalarımıza rağmen 328 öğrencimiz maalesef kayıt yaptırmadı. Bu rakam geçtiğimiz yıllara oranla çok fazla. Uşak Üniversitesi'nin 8 bin öğrencisi var. Büyük üniversiteleri düşündüğümüzde rakamın boyutları ürkütücü hale gelir.''

  -''BAŞVURAN TÜM ÖĞRENCİLERE HARÇ KREDİSİ VERİLİYOR''-

  Kayıt süresini iki kez uzatarak yaklaşık 328 öğrencinin kayıt yaptırmasını sağladıklarını kaydeden Prof. Dr. Şişman, ailelerin en küçük miktardaki ödemeyi bile yapmakta zorlandığını öğrendiklerini ifade etti.

  Sorunun sadece harç ücreti olmadığını, devletin, başvuran her öğrenciye harç kredisi verdiğini dile getiren Prof. Dr. Şişman, ''Harç kredisi alan öğrencilerden 20-50 TL fark ödemeleri isteniyor. Ancak şunu biliyoruz bu farkı bile ödeyemeyen velilerimiz var. Asıl sorun velilerin çocuklarının okumaları için aylık olarak harcadıkları parayı temin edemiyor olmaları. Başka bir ilden gelen öğrencinin masrafı aylık en az 250 TL. Bunu ödeyemeyen veli, çocuğunu üniversiteye devam ettiremiyor'' diye konuştu.

  Türkiye genelinde durumun farksız olduğunu, ancak ekonomik krizin etkilerinin yeni eğitim öğretim döneminde artmasından endişe ettiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Şişman, eğitimdeki kaliteyi korumak zorunda olduklarını ve bu durum karşısında ellerinden gelen bir şey olmaması nedeniyle üzüldüklerini kaydetti.


  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ekonomik kriz üniversiteliyi Forum Tarih
Ekonomik Krizde Pazarlama Nasıl Yapılır İktisat 11 Ocak 2012
Ekonomik krizde sağlığı korumanın yolları Genel Sağlık 27 Eylül 2009
Ekonomik krizin psikolojik etkileri Psikoloji 4 Nisan 2009
Ekonomik Krizin Dişlere Etkisi Ağız ve Diş Sağlığı 16 Mart 2009
Ekonomik kriz psikolojimizi nasıl etkiliyor? Psikoloji 10 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş