Ekonomik alanda yapılan inkılaplar

'Tarihi Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 23 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ekonomik alanda yapılan inkılaplar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ekonomik Alanda Yapılan İnkılaplar Nelerdir?

  Ekonomi (iktisat); bir ülkede üretim, dağıtım, tüketim etkinliklerinin bütününe verilen isimdir. Ekonomik hayatın düzenlenmesinde ülkenin yer altı ve yer üstü zenginlik kaynaklarının toplumun genel özelliklerinin büyük etkisi vardır. Bir ülkenin kendi kendine yetebilmesi, ekonomik olarak bağımsız olması çok önemlidir.
  1. Milli Ekonominin Kurulması
  Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde ekonomik durumu: Osmanlı Devleti, Avrupa'da başlayan gelişmelere ayak uyduramadığı için sanayisi gelişememişti. Tarım faaliyetlerinde geri kalmış, ticari faaliyetleri ise tamamen azınlıkların eline geçmişti. Devlet yıkılış döneminde ekonomik olarak da çöküntü halindeydi.
  Kurtuluş Savaşı'nın bittiği dönemde de ülke ekonomik olarak bitmiş durumdaydı. Ekonomik bağımsızlığın olmadığı bir ülkede siyasi bağımsızlıktan söz edilemezdi. Bu nedenle yeni Türk devletinin ekonomide izleyeceği metotları belirlemek ve kalkınma hedeflerini tespit etmek için 17 Şubat 1923'te İzmir iktisat Kongresi toplandı. Atatürk, İzmir iktisat Kongresi'nin açılışında; “Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa elde edilen zaferler sürüp gitmez.” demiştir.
  İzmir iktisat Kongresi'nde alınan kararlar şunlardır:
  1. Yerli malı kullanılmasına önem vermek,
  2. Sanayi yatırımı yapacak anonim şirketlerin kurulmasını kolaylaştırmak,
  3. Milli bankalar kurmak,
  4. Demir yollarının yapımına önem vermek,
  5. Özel sektör tarafından yapılamayan işleri devlet olarak gerçekleştirmek,
  İzmir iktisat Kongresi'nde ayrıca “İktisadi Misak” (Misak-ı İktisadi) adı verilen ekonomi andı kabul edildi.
  2. Tarım, Ticaret, Sanayi, ve Bayındırlık Alanında Gelişmeler:
  a. Tarım Alanında Gelişmeler
  Ülkemizde geri kalmış olan tarımı geliştirmek için köylünün durumunun iyileştirilmesi gerekiyordu. “Türkiye'nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür. O halde, herkesten çok refah, mutluluk ve servete hak kazanan ve layık olan köylüdür.” Atatürk'ün bu görüşü, köye ve köylüye yönelik siyasetin temeli oldu. Köylünün durumunun düzeltilmesine çalışıldı.
  Bu amaçla yapılan çalışmalar şunlardır:
   Köylüden ürettiği mal üzerinden 1/10 oranında alınan aşar (öşür) vergisi kaldırıldı.
   Köylü ve çiftçilere kolay kredi imkanları sağlandı.
   Kooperatifçilik özendirildi.
   Tarım araç ve gereçlerinin yenilenmesi için çalışıldı. Tarımda makineleşmeye ve ıslah edilmiş tohum kullanmaya önem verildi.
   Köylünün bilgi ve tecrübesini arttırıcı çalışmalar yapıldı. Bunun için özel çiftlikler kuruldu, ziraat okulları açıldı.
   Köylülere yeni tarım ürünleri (çay, şeker pancarı) tanıtıldı.
   Toprağı olamayan köylüye toprak verilmeye çalışıldı.
  b. Ticaret Alanında Gelişmeler
  Yeni Türk devleti kurulmadan önce ticaret tamamen azınlıkların ve yabancıların elindeydi. Türkler ticaretle uğraşmıyorlardı. Bu nedenle bizzat devlet tarafından ticari faaliyetlerin gelişmesi için çeşitli çalışmalar yapıldı
  Bankacılık geliştirildi. Para işlerinin düzenlenmesi amacıyla merkez bankası kuruldu. İşverenlere kredi sağlanması amacıyla Atatürk tarafından ilk özel banka olan iş Bankası kuruldu.
  Kabotaj hakkının (bir ülkenin kendi sularında ve limanlarında gemi işletme hakkı) Türklere verilmesiyle deniz ticareti gelişti.İhracat çalışmalarına önem verilerek kaliteli mal ihracı sağlandı.
  C. Sanayi Alanında Gelişmeler
  Sanayinin gelişmesi için atılan en büyük adım Lozan Barış Antlaşması'nda Kapitülasyonların kaldırılması oldu. Ülke sanayinin gelişmesi için devlet bizzat büyük sanayi kuruşları açarak öncü oldu.
  1927'de çıkarılan Teşvik-i Sanayi Kanunu ile özel sektör teşvik edildi. Bu dönemde sanayileşme için gerekli olan dört unsur şunlardı: Bilgi, teknoloji, yetişmiş eleman, sermaye (para)
  Ülkemizde 1934 yılından itibaren serbest ekonomiye geçildi. 1934-1939 yılları arasında Birinci Beş Yıllık Kalkınma planı uygulandı. plana göre özel sektör tarafından yapılamayacak yatırımların devlet eliyle yapılması kararlaştırıldı. Bu dönemde 1939 yılında Karabük Demir Çelik Fabrikası kuruldu. Yer altı zenginliklerinin çıkarılması için Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA) kuruldu (1935). Devletin sanayi kuruluşu açarak ekonominin içinde yer alması Atatürk ilkelerinden Devletçilik ile ilgilidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ekonomik alanda yapılan Forum Tarih
Ekonomik Alanda Yapılan İnkilaplar Hangileridir Tarihi Bilgiler 10 Kasım 2011
Ekonomik Alanda Yapılan İnkılaplar Nelerdir Tarihi Bilgiler 29 Ocak 2011
Atatürk'ün Ekonomik Alanda Yaptığı İnkılaplar Nelerdir Atatürk Hakkında Herşey 18 Haziran 2011
Atatürkün Önderliğinde Ekonomik Alanda Hangi Yenilikler Oldu? Atatürk Hakkında Herşey 21 Şubat 2011
Osmanlı devleti coğrafi keşifler ile birlikte ekonomik olarak niçin zayıfladı? Tarihi Bilgiler Cuma 22:43

Bu Sayfayı Paylaş