Ekonomide insanın önemi nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 13 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ekonomide insanın önemi nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ekonomide insanın önemi nedir?
  Ekonomide insanın önemi hakkında bilgi verir misiniz?
  ekenomi ve insan ile ilgili bilgiler paylaşır mısınız?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  EKONOMİ VE İNSAN

  İnsan ve ekonomi artık birlikte düşüneceğimiz iki kavram. İyi anlamalısınız. Bankalar karlarını dağıtmasın dedi BDDK. Devlet krizi aşmak isterken egemen sınıfların karlarını bu kez almayıp piyasaya vermesini istiyor.. Kriz devletin değil piyasanın krizi. Piyasa krediyle yürüyor yatırım yapacaksan işini üretimini sürdüreceksen krediye ihtiyacın var üretim ihracat ithalat buna bağlı.Kardeşim ben sadece özsermayemle iş yaparım dersen bile uzun sürmeyecektir.
  Kredi alamazsan gübrede alamazsın ,ne ekersen onu biçersin.
  Sistemin yürümesi için kredi sisteminin rantabl çalışması gerek ancak bankalar kriz endişesi içinde kredi taleplerinde nazlı davranıyor , geri çeviriyor oysa bankaların yaşam kaynağıda kredi faizi.
  Sadece kamu çalışanlarına verilecek ihtiyaç kredisiyle yürümez sistem.
  Zarar eden şirketlere devletin el koyması doğru değildir derken tüm devlet işletmelerinin kar ediyoruz deseler bilanço gösterseler de reel de sürekli zarar ettiğini unutmayalım.
  Çünkü devlet işletmesi batsa da asla zarar etmez patron devlettir para basma yetkisi devlettedir zararı para basarak karşılar , size enflasyon olarak döner.
  Enflasyon yasal emek hırsızlığıdır.
  Türkiye de yıllardır enflasyonist politika denen uygulama buydu.
  Devletin işlettiği tüm kurumlar zarar ediyordu yani geliri giderinden azdı.
  Bunu reel olarak söylüyorum tekelci zihniyetle elde edilen gölge karların adı kar değildir zorunlu gasptır. Bir liraya üreteceğin malı beş liraya üretir on liraya satarsın verimsizlikten kar edemezsin bir sürü aracı tefeci yolunu bulur stok karaborsa vesaire ile haksız sektör yaratırsın.
  Bunları yaşadık.
  Devlet zarar eden şirketleri satın alsın deniyor peki nasıl yapacaktır devlet. Bir kendi bütçesinden şirketin zararını kapatmak için batan şirketi satın alacak yani içeriden borçlanacaktır kimden halktan. İki: dışardan borç alacaktır yani IMF den borç talep edece-k şartlarına razı olacaktır eskiden olduğu gibi, Üç : para basacaktır basılan para enflasyon getirecektir eskisi gibi …Biz bunları yaşadık .
  Her fatura sadece ve sadece bütçeyi verdikleriyle dolduran emekçi üretici kesime yani halka çıkar .Zenginlere yada kira ve rant yiyenlere çıkmaz.
  Devlet şimdilik sermayenin yani egemen sınıfın yani burjuvanın egemenlik ve politik mücadele alanıdır yöneten onlardır ve onlar yapacaklarını yaparlar buna engel olacak herhangi bir güç henüz yoktur belki beş senede bir sahnedekiler değiştirilebilir o kadar.
  Demokrasi bu arenada sadece bir oyundur.
  Cumhuriyet denilen halk yönetimi ise henüz bir kandırmacadır.
  Özelleştirmek demek kar denilen gelirlerin özelleştirmesidir ki devlet vergi yoluyla bir kısmını alır ve sosyal hizmetleri genelleştirir , ne kadar yaparsa o kadar, devletleştirmek kötü işletmecilikten kaynaklanan zararların devletleştirilmesidir ki buda zararın üreten kesimin halkın sırtından çıkması demektir ki buda sosyalleşmeyi engeller.
  Yani ak kara yada kara ak diye kolayca gösterilir ekonomide.
  İnsan ve ekonomi iç içedir.
  Kısaca kapitalist sistemde devlet işletmeciliği felakettir .
  Keynesçi yaklaşımlar geçici bir köprüdür.
  Devlet ne kadar egemen sınıfların elinde olsa da ücretli kölelik sistemini değiştirmek için mutlaka çoğunluk lehine çaba gösterecektir bunun içinde yeterli baskı unsurları oluşturmak kitlenin görevidir ve devletin egemen sınıflar yerine halkın istekleri doğrultusuna yönlenmesi de herhalde sosyal demokrasi dediğimiz geçiş süreçlerindeki işbirlikçi rejimlerin görevidir.
  Elimize verenlerin elimizden tutanlardan az olacağı bir dünya için.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ekonomide insanın önemi Forum Tarih
İnsanın ekonomideki yeri ve önemi kısaca Ekonomi Ve Borsa 20 Şubat 2014
İnsanın ekonomideki yeri ve önemi hakkında kısa yazı Makaleler-Denemeler 4 Şubat 2012
Türkiyede yapılan tarım - Tarımın ekonomideki yeri ve önemi Ülkeler Coğrafyası 22 Ocak 2011
Ekonomide olumlu sinyaller arttı, 35 özel jet kayda girdi Ekonomi Ve Borsa 10 Ocak 2010
Turizmin Türkiye Ekonomisindeki Yeri ve Ekonomik Etkileri NelerdirTURİZMİN EKONOMİDEKİ YERİ Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 30 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş