Ekinli Köyü Karacabey Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ekinli Köyü Karacabey Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ekinli Köyü Karacabey - Ekinli Köyü resimleri - Ekinli Köyü hakkında - Ekinli Köyü tanıtımı Bursa  İlçe: KARACABEY - İl: BURSA


  Köy Muhtarı: BAYRAM GÜDER


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Telefon: 0(224) 665 20 02

  Cep Telefonu: 0(533) 815 36 53


  Ekinli, Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlı bir köydür.


  Kültür

  Köyün Bayramları oldukça renkli geçer. Bayram namazına mütakip herkes köyün girişindeki mezarlığa giderek bayramlaşır; büyükten küçüğe doğru bir şekilde sıra olunur ve köye kadar herkes bayramlaşarak gider.Köyün düğünleri de oldukça renkli geçer. Köyde Yörükler ve Çerkezler iç içe yaşarlar. Çerkezlerin düğününde Çerkez kültürü ve halk oyunları davetlilere güzel bir şekilde yansıtılır.Yörük düğünlerinde ise Yörük kültürü ve halk oyunları oynanır. Birlik ve beraberlik içinde bütün düğünler ve cemiyetler kutlanır.Herkes birbirine yardımcı olur. Komşuluk ilişkileri gayet iyidir. Ve gelişmekte olan bir yerleşim yeridir.

  Coğrafya

  Bursa iline 74 km, Karacabey ilçesine 25 km uzaklıktadır. Köy hudutları içerisindeki rakım 426 metredir. Köyün batısında Susurluk Nehri, doğusunda Ballıkaya köyü, güneyinde Çeşnigir ve Çamlıca köyleri, kuzeyinde Arapçiftliği Gölü ve Marmara Denizi yer almaktadır. Kısaca köy; dağı, ovası, denizi, deresi, gölü, ve ormanı ile müthiş bir doğa harikasıdır. Ayrıca havası ve suyundan dolayı tam bir emeklilik yaşam merkezidir.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 396
  1997 437

  Ekonomi

  Köyün ekonomik kaynakları: Domates, sırık domatesi, biber, patlıcan, karpuz, kavun, taze fasulye, sırık fasulyesi, şeker fasulye, barbunya, soğan, lahana, karnıbahar, pırasa, maydanoz, ıspanak, brokoli, kelem, brüksel lahanası, patates, pancar, bezelye, kuru fasulye, nohut, mısır, zeytincilik, çam fıstığı, gibi zirai üretimlere ve hayvancılıkta ise koyun, besi ve süt sığırcılığına dayalıdır. Aynı zamanda balıkçılıktan geçimini sağlayan ailelerde bulunmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2014 - Mehmet Köseoğulları
  2009 - Bayram Güder
  2004 - Ahmet Danabas
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur ama haftada bir doktor gelir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve internet bağlantısı vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ekinli Köyü Karacabey Forum Tarih
Ekinli Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Ekinli Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Ekinlik Köyü Hakkında Bilgi Olur Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Ekinli Köyü Hakkında Bilgi Yeşilyurt Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Ekinlik Köyü Susurluk Balıkesir Marmara Bölgesi 16 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş