Ekingölü Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ekingölü Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ekingölü köyü bilgileri - ekingöl köyü tanıtım - ekingöl köyü resimleri  Ekingölü, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı, Cumhuriyet kurulduktan sonra değiştirilmiştir. Köyün ve çevresinin, bereketli yapısı ve suyun bol olması nedeniyle bu isim verilmiştir. Ayrıca bu ismini, köyün üstünde yer alan ve düzlük bir alan olan "göl" denilen yerden almıştır. Eski ismi "Ohturum"dur. Çevredeki Türk yerleşimini 1400'lü yıllara kadar götürmek mümkündür. Köyün yakınlarında eski ve harabe haline dönüşmüş bir kilise bulunmaktadır. Bu da Türk-Müslüman yerleşiminden önce bölgede Rum nüfusunun bulunduğunu göstermektedir. Zikredilen tarihten itibaren Türkmen aşiretleri bölgeyi kendilerine yurt edinmişler ve bölgeyi hem kültür hem de medeniyet açısından zenginleştirmişlerdir.
  Kültür

  Köy halkının kültürü hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Kuş uçuşu; Sivas iline 72 km, Hafik ilçesine 52 km uzaklıktadır. Karayolu ile Sivas'a 96, Hafik'e ise 60 km.'dir. Sivas'ın en dağlık ve geçit vermez bölgesinde bulunmaktadır. Konum itibariyle çevreyi çok iyi bir şekilde gören stratejik bir yerde bulunmaktadır. Bölge çevredeki dağları derin vadilerle yaran Tozanlı deresinin bereketli sularıyla hayat bulmaktadır. Tozanlı deresine halk arasında "öz" denmektedir. Bu kelime eski Türkçe'de ırmak anlamına gelen "oguz" kelimesinden türemiştir. Köy, işte bu dereye nazır ve yaklaşık derenin 1000-1500 metre üstünde Asmalı dağı sırtlarındadır.
  İklim

  Köyde karadeniz iklimi hakim olup, köy yoğun bir bitki örtüsü ve doğal su kaynaklarına sahiptir. Köy orman ve fındıklık alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 216
  1997 119

  2009 yılı itibarıyla köyde yaz aylarında 285 hane yaşıyorken, kışın bu sayı 20'ye kadar düşmektedir. Köyün yaz aylarındaki genel nüfusu 3687 olarak belirtilmektedir. 2009 İTİBİRİYLE KÖYDE YAŞAYAN HANE YAZIN OLMA KAYDIYLA 285 HANE KIŞIN BU SAYI 20 YE KADAR DÜŞÜYOR EKİNGÖLÜ KÖYÜNÜN GENEL NÜFUSU 3687 DİR
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca son dönemlerde arıcılık faaliyetleri gelişmiştir.son yıllarda arıcılık rövaşta ekingölünde organik bal üretiliyor kalitesi de 85 promildir bilginiz olsun vişne kiraz yetiştiriliyoryeni buluşları deniyorlar bakalım ne sonuca varılacak
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Yusuf Artmaz
  2004 - Yusuf Artmaz
  1999 - Osman Artmaz
  1994 - Osman Artmaz
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol, 35, KM, Sİ, ASFALT DEGİLDİR DEGİLDİR, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ekingölü Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş