Ekinezya nezle ve gribte etkili mi?

'Şifalı Bitkiler' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ekinezya nezle ve gribte etkili mi? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ekinezya nezle ve gribte etkili mi?

  [​IMG]

  Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, ekinezyanın bağışıklık sisteminde etkili olduğunu gösteriyor. Ancak insanlardaki etkisi henüz bilimsel olarak kanıtlanmadı.

  Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren bitkiler arasında yer alan ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği söyleniyor. Daha da ötesi domuz gribine karşı olumlu etkisi olduğuna dair haberlerde var…

  Ekinezya denilen bitkiden hazırlanan ilaçlar Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’da uzunca bir süredir gündemde. Son zamanlarda özellikle domuz gribi, her türlü grip ve nezlede ekinezyanın özünden elde edilen çayların kullanımı yaygın olarak önerilmekte. Peki ekinezya gerçekten domuz gribinde etkili mi?

  Bu soruya yanıt verebilmek için Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dr. Önder Ergönül, Dr. Sakine Sever ve Dr. Yasemin Kocabaş, ekinezya hakkında bugüne kadar yapılmış bilimsel çalışmaları değerlendirdiler. Bir ilacın ya da bir tıbbi uygulamanın etkili olup olmadığını iddia etmek için, güncel kanıtlara dayanmak gerekiyor. Bu da yetmez, yapılmış araştırmaların güvenilirlik açısından değerlendirilmesi sıraya konulması ve ayıklanması da gerekir. Merak edilen: kanıta dayalı (evidence based) verilere bakıldığında ekinezya açısından durum nedir?

  EKİNEZYA nedir?

  Kuzey Amerika’da yetişen ve bir zamanlar Kızılderililerin kullandıkları ekinezya bitkisi, kimilerine göre bağışıklık sistemini kuvvetlendiren tek bitki. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarında, boğaz ağrılarına, ağız yaralarına dek pek çok hastalığa iyi geldiği iddia ediliyor. Ekinezyanın, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına hatta romatizma ve alerjik hastalıklara iyi geldiğine dair bilgiye pek çok alternatif tıpla ilişkili web sayfasından, magazin haberlerinden ulaşabilirsiniz.

  Yeterli klinik çalışma yok!

  Bilimsel çalışmalarda genelde benzer yöntemler kullanılmakla beraber önemli bazı kısıtlar mevcuttur. Ekinezyanın soğuk algınlığında kullanımıyla ilgili yapılan çalışmalarda çok farklı ekinezya türleri içeren preparatlar farklı dozlarda kullanılmıştır. Bu durum ekinezyanın hangi türünün ve dozunun faydalı olduğuna dair standart veriler olmaması açısından çalışmaları karşılaştırmayı güçleştirmektedir. Sonuç olarak; tüketicilere ekinezya preparatlarının çok çeşitli olduğunu ve çoğunun klinik çalışmalarla test edilmediğini belirtmeliyiz. İstatistiksel olarak anlamlı bulunamasa da bu zamana kadar yapılan çalışmalar “ekinezya purpurea”nın yapraklarının yarar sağladığı yönündedir.

  Yan etkisi var mı?

  Her ne kadar bu zamana kadar yapılan çalışmalar komorbid bir hastalığı olmayan sınırlı sayıda sağlık gönüllülerle yapılmış olsa da ekinezya preparatlarının en belirgin yan etkisi alerjik reaksiyonlardır. Ayrıca tüm preparatların sekiz haftadan daha uzun bir süre kullanılması önerilmemekte. Uzun süre kullanım hakkında elimizde yeterli kanıt olmadığı için böyle bir önlem alınması tavsiye edilmektedir.

  Sonuç

  Eldeki veriler ışığında ekinezyanın soğuk algınlığında etkinliğini gösteren güçlü bir bilimsel destek saptanamamıştır. Ekinezya çaylarının, domuz gribi ve soğuk algınlığında diğer bitki çaylarından belirgin bir üstünlüğü yoktur. Fakat bu tür sıcak bitki çayları rahatlatıcı olabilirler, o nedenle de yararlı görünebilirler.

  Herkese Sağlık Dergisi sayı3
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ekinezya nezle gribte Forum Tarih
Ekinezyanın Faydaları Yararları Şifalı Bitkiler 18 Mart 2010
Ekinezya Bitkisi/Ekinezya Hakkında Doğa ve Bitkiler 7 Mayıs 2009
Ekinezya Doğa ve Bitkiler 22 Kasım 2008
Nezle Grip Verem Kızamık Çiçek Gibi Hastalıklardan Nasıl Korunabiliriz Genel Sağlık 2 Şubat 2014
Allerjik Nezlenin Belirtileri Nelerdir? Genel Sağlık 20 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş