Ekin Kargası, Ekin Kargası Özellikleri, Ekin Kargası Hakkında

'Kuşlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ekin Kargası, Ekin Kargası Özellikleri, Ekin Kargası Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  «Ekin kargası», bu grubun nispeten faydalı bir üyesidir. Daha ince yapısı, çok uzun gagası, erguvanî ve mavi - siyah parıltılı tüyleriyle akrabalarından ayrılır. Uzunluğu 47-50 santimdir.

  Daha az yaygın olan bu türe Avrupa ovalarının birçoğunda, daha ufak alt - türlerine ise Orta ve Batı Asya'da rastlanır. Akrabalarından farklı olarak kalabalık sürüler halinde Kuzey Afrika'ya göç eder. Dağlık bölgelerde hiç bulunmaz.

  Ekin kargası davranış itibariyle akrabalarına benzerse de, onlardan da daha ürkek, buna karşılık daha zararsızıdır. Yürüyüşü ve uçuşu onlarınki kadar hafiftir. Zekâsı ise onlarınkinden geri değildir. Üstelik daha arkadaş çatılışıdır ve kendi kadar güçsüz küçük karga ve sığırcık gibi kuşlarla bir arada görülebilir. Üreme mevsimi yaklaşırken, bu siyah kuşların binlercesi seyrek ağaçlı ormanların nispeten ufak bir alanında bir araya gelirler. Bir tek ağacın üzerinde 15 - 20 ekin kargası yuvası görülmüştür.

  Bu tür esaret hayatında öteki akrabaları kadar eğlenceli değildir, bu yüzden de kafes kuşu olarak rağbet görmez. Buna karşılık, birçok fakir bölgelerde halk yavru ekin kargaları'ının etini yer.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ekin Kargası Ekin Forum Tarih
Yahudiler geleceği bildirilen son peygamberin varlığından neden çekinmiş olabilir? Dini Sorular ve Cevaplar 7 Eylül 2016
Gündönümü ve ekinoks tarihleri Uzay ve Gökyüzü 7 Ocak 2015
Baskın gen ve çekinik gen nedir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 30 Eylül 2014
Eski Hastalık Özeti Reşat Nuri Gültekin Kitap Özetleri & E-Kitaplar 22 Ocak 2013
Ekin Türkmen Kimdir,Ekin Türkmen Biyografisi Resimleri Sanatçı Tanıtımları 25 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş