Ekber Şah (Ekber Şah Kimdir? - Ekber Şah Hakkında)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda NeslisH tarafından 11 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ekber Şah (Ekber Şah Kimdir? - Ekber Şah Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ekber Şah
  (1542-1605)


  Hindistan'ın en büyük Moğol imparatoru olan Ekber, Timur ve Cengiz Han'ın soyundan gelir. 1556'da Hint-Türk İmparatorluğu'nun başına geçtiğinde 14 yaşındaydı. O sırada Hindistan'da iç savaş günleri yaşanıyordu. Hükümdarlığının ilk dört yılında devleti, Ekber'in yerine. Bayram Han yönetti. 18 yaşında ülke yönetimini ele almaya karar vererek başlattığı fetih harekâtı, tüm Hindistan'ın en büyük lideri olana kadar 40 yıl sürdü. Ülkeyi 15 eyalete bölerek, her eyaletin başına sorumlu, soylu bir kişi getirdi. Ekber'in başkenti Agra kentiydi, ama kendine bir de Fethpur Sikri'de, Hindu ve İslam mimarisinin ortak özelliklerini taşıyan bir "rüya kent" yaptırdı. Bu kentin kalıntıları hâlâ görülebilir. Ülkenin sınırlarını genişlete*rek, bütün Hindistan Yarımadası'nı Hint-Türk egemenliği altına sokan Ekber. yöne*timde gerçekleştirdiği yeniliklerle toprakları*nın bütünlüğünü korumayı başardı.

  Ekber. Hindu ve Müslüman ayrılığı kaldı*rılmadıkça Hindistan'da gerçek barış ve birli*ğin kurulamayacağına inanıyordu. Barışı sağ*layabilmek amacıyla, Müslüman olmasına kar*şın Hindu bir prensesle evlendi. Dinsel konu*lara ilgisi giderek artan Ekber, ana ilkesi "karşılıklı hoşgörü ve dostluk" olan görüşünü bir öğreti haline getirmeyi amaçlıyordu. 1575'te Fethpur Sikri'deki sarayın önüne yap*tırdığı ibadet evine ilk zamanlarda yalnız Müslüman bilginler çağrılırken, sonraları farklı dini inançları olan din adamları ve düşünürler de çağrılmaya başladı. Bu temsil*ciler burada kendi inançlarını tartıştılar. Ek*ber 1582'de, bütün dinlerin en iyi yönlerini birleştiren ve Kutsal Din adıyla bilinen dinsel bir yasa çıkardı.

  Hükümdarlığı sırasında Hint geleneğinin yüzlerce yıllık adaletsiz uygulamalarına son verildi, daha adil mahkemeler kuruldu ve vergi toplama yöntemleri değiştirildi. Hindu ve Müslümanlar'ın kendi geleneklerine göre yargılandıkları bir hukuk düzeni kuruldu. Yeni başkent Fethpur Sikri. mimarların yanı sıra bilgin, şair, edebiyatçı ve ressamların da bir araya geldikleri bir sanat merkezi oldu. Ekber'in döneminde Türk-İslam mimarisi en güzel yapıtlarını verdi. Bu yapıtlar arasında Fethpur Sikri'deki beş katlı Türkî Sultana Sarayı, 1602'de Handeş'in fethi anısına yapı*lan, dünyanın en büyük kapılarından Bülend Dervâze ile Lahor'daki Avnalı Saray sayıla*bilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ekber Şah (Ekber Forum Tarih
Ekber İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 20 Şubat 2012
Ali Ekber Gül Son Bakış 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 5 Aralık 2011
Ekber Genci Kimdir - Ekber Genci Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 22 Eylül 2011
Cihad-I Ekber Marşı Yerli şarkı sözleri 9 Haziran 2011
Ekber Babayev - Nazım Hikmet Kitabı Kitap, Resim ve Dergi 2 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş