Einstein' in Teleskobu Bulundu

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 22 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Einstein' in Teleskobu Bulundu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  EİNSTEİN'İN TELESKOBU BULUNDU


  Modern Fiziğin Kuramlarının Oluşmasına Büyük Katkıları Olan, İzafiyet Teorisinin Sahibi Albert Einstein'ın Teleskobu, Kudüs'teki İbrani Üniversitesi'nde Terk Edilmiş Halde, Tozlar Arasında Bulundu.


  Modern fiziğin kuramlarının oluşmasına büyük katkıları olan, izafiyet teorisinin sahibi Albert Einstein'ın teleskobu, Kudüs'teki İbrani Üniversitesi'nde terk edilmiş halde, tozlar arasında bulundu.
  Teleskop, Meyerhoff Bilim Merkezi'nde bakımdan geçirilecek.

  Ünlü bilimci, optik aletleri yanı sıra teleskobunu İbrani Üniversitesine bağışlamıştı. Teleskobun, üniversitenin eski, artık kullanılmayan "Givat Ram Planetarium" binasının bodrum katında, diğer bazı malzemelerin arasından çıktığı bildirildi.


  Albert Einstein'ın teleskobunu, üniversiteden Dr. Eşel Ofir ortaya çıkardı.

  Belmonte Bilim Laboratuvarı Merkezi Başkanı Dr. Ofir, "Einstein'ın okula bağışladığı bir teleskop olduğunu biliyordum ve ona ne olduğunu hep merak etmiştim" diye konuştu.

  Dr. Ofir, Yedioth Ahranot gazetesinin internet sitesine yaptığı açıklamada, teleskobu aramaya karar verdiğinde, bakmayı öngördüğü yerlerden birinin de eski planetarium binası olduğunu belirterek, "Gerçekten de enkazın arasında teleskobu buldum" dedi. Dr. Ofir, Einstein'a hayran olduğunu ve hala kendisine esin kaynağı olduğunu belirtirken, teleskobun genç öğrencilerin büyük bilim adamı ile aralarında bir bağ kurmak için büyük bir fırsat yarattığını ve bunun olağanüstü bir şey olduğunu ifade etti.

  Teleskobun ortaya çıkarılmasının ardından, Joseph Meyerhoff Bilim Merkezi, teleskop işinde bir usta olduğu belirtilen Eden Orion'dan teleskobu bakımdan geçirmesini istedi.

  Einstein'ın arşivlerinden bir mektupta, teleskobun Zvi Gezri adında, daha önce Princeton üniversitesinde görev yaptığı sırada karşılaştığı bir bilim adamına verdiği yazıyordu.

  Kendisine İsrail Başbakanlığı teklif edilen, ancak bunu kabul etmeyen Einstein, aynı zamanda İsrail'in ilk cumhurbaşkanı olan, bilim adamı Dr. Chaim Weizmann ile birlikte İbrani Üniversitesinin kuruluşuna en büyük desteği verenlerden biriydi. Tüm yazılarının, izafiyet teorisiyle ilgili olanlar dahil, İbrani Üniversitesi'ne verilmesini istemişti.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Einstein' Teleskobu Bulundu Forum Tarih
Albert Einstein'in Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 13 Ocak 2012
Einstein'in Özel İzafiyet Teorisi Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 1 Eylül 2011
Albert Einstein'in Hayatı ve Bilinmeyen Özellikleri Düşünürler-Filozoflar 23 Nisan 2011
Almanya ve Lichteinstein'den 8 Öğrenci ve 8 Öğretmen Nusaybin'de Mardin Tanıtımı 5 Mayıs 2010
20. YÜzyilin bİlİm adami einstein'in beynİ 240 parÇaya bÖlÜnerek İncelendİ. Garip olaylar 7 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş