Einstein'ın kuramını bir Türk çürüttü !

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 17 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Einstein'ın kuramını bir Türk çürüttü ! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Einstein'ın kuramını bir Türk çürüttü ! ​
  Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolga Yarman'ın, Einstein'ın 'Genel Görecelik Kuramı'nı çürüten yeni teorisinin deney yoluyla kanıtlandığı iddia edildi.

  Okan Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, nükleer bilimler konusunda uzman Prof. Dr. Yarman'ın, uzun süredir üzerinde çalıştığı teorisiyle Einstein'ın “Genel Görecelik Kuramı”na farklı bir yaklaşım getirdiği belirtilerek, konu üzerinde Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Arık ile çalışan Yarman'ın tezinin, Belarus Devlet Üniversitesinde Prof. Dr. Alexander Kholmetskii yönetimindeki deneylerle doğrulandığı kaydedildi.
  Deneylerin, ilk evrede “bağıl manyetik alanın” ışık hızından en az dört kat daha hızlı yayıldığını gösterdiği vurgulanan açıklamada, şu hususlara yer verildi:
  “Bu sonuç ilk bakışta, Einstein'ın özel görecelik kuramıyla çelişiyor; çünkü Einstein'a göre hiçbir etkileşme ışık hızından daha hızlı oluşamaz. Oysa Yarman'ın teorisine göre, enerji alış verişi içermeyen 'bilgi', örneğin 'yer çekimi' ya da 'elektriksel etkileşme' bilgisi, ışık hızından daha hızlı yayılabiliyor. Duran cisimler ise birbirleriyle hangi uzaklıkta olurlarsa olsunlar ani olarak etkileşebiliyorlar. Bu yaklaşımın, ayrıca Einstein'ın özel görecelik kuramı ve enerji korunumu yasasından hareketle türetilen, diğer yandan çağdaş atom kuramıyla tamamen örtüşen 'püf noktası', Prof. Dr. Yarman'ın önerisi uzantısında, son olarak, Belarus Devlet Üniversitesinde, nükleer saatler zemininde gerçekleştirilen deneyle kanıtlandı.”
  Açıklamada, Prof. Dr. Yarman, Prof. Dr. Arık ve Prof. Dr. Kholmetskii'nin, Okan Üniversitesinde 18 Aralıkta yapacakları basın toplantısında, dünya bilim çevrelerinin dikkatlerini üzerinde toplayan söz konusu kuramı ilk kez kamuoyuyla paylaşacakları duyuruldu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Einstein'ın kuramını Türk Forum Tarih
Albert Einstein'in Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 13 Ocak 2012
Einstein'in Özel İzafiyet Teorisi Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 1 Eylül 2011
Albert Einstein'in Hayatı ve Bilinmeyen Özellikleri Düşünürler-Filozoflar 23 Nisan 2011
20. YÜzyilin bİlİm adami einstein'in beynİ 240 parÇaya bÖlÜnerek İncelendİ. Garip olaylar 7 Ocak 2009
Einstein'in saati yeni sahibini bekliyor Bilim & Teknoloji 15 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş