Egzersiz yapalım

'Diyet Beslenme' forumunda maviboncuk tarafından 1 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Egzersiz yapalım konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  1. Günümüzde insanlar sağlıklarına daha çok önem veriyorlar. Spor salonlarına devam edenlerin sayısında da artış var. Bu nedenle sorun artık egzersize zaman ayırmaktan çıkıp bu değerli zamanı nerede ve nasıl geçirdiğinize dönüyor; çünkü aerobik artık fitness denince akla gelen tek dal değil. Danstan boksa kadar farklı birçok aktivite fitnessın içinde yer alıyor.
  2. Yürüyüş ayakkabılarınızı ayağınıza geçirip sokağa mı fırlamalısınız yoksa üyesi olduğunuz spor salonuna gidip oradaki aletleri mi denemelisiniz? Belki de sizin için uygun olan yogadır. Peki ya tamamen yeni bir şey denemeye ne dersiniz? Mesela dans boks ve tekvandonun birleşiminden oluşan tae bo. Cevabı amaçlarınız belirleyecek. Yaptığınız spor her ne olursa olsun; size iyi gelecek direnç ve kas gücünüzü arttıracak stresinizi azaltacak. Yemenizi dengelediğiniz takdirde fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardım edecek. Bu nedenle yapacağınız sporu seçerken başka noktaları da düşünmekte fayda var: Örneğin günün yorgunluğunu atmanızı sağlayacak ve sizi eğlendirecek bir şeyler ya da adrenalin pompalayacak bir macera sporu.
  3. Hala seçim yapmakta zorlananlar için son zamanların bazı popüler sporlarını karşılaştırdık:
  4. Yogaya karşı ağırlık kaldırma çalışması:
  5. Yoga vücudunuzda ağırlık çalışmaları kadar kas yapmaz; ancak sırtın alt kısmı basen karın kasları gibi ana kas gruplarınıı belli bir hedefe yönlendirmede ve günlük bedensel aktiviteler için dayanıklılık sağlamada oldukça etkindir. Ayrıca vücuda esneklik kazandırır gevşemeyi öğrenmenizi sağlar. Öte yandan dengeli güçlü ve sıkı bir vücut için ağırlık çalışması gibisi yoktur. Her iki aktivite de farklı seviyelerde uygulanabilir ve sakatlanma durumlarında uygulanan program değiştirilerek fiziksel durumunuza uygun hale getirilebilir.
  6. Dipnot: Yoga ağırlık kaldırmanın yerini alabilir ama en iyi sonuç için her ikisinin bir kombinasyonunu uygulamak daha yararlı olacaktır. İki gün boyunca bu aktivitelerden bir tanesiniüçüncü günse diğerini yapabilirsiniz.
  7. Koşuya karşı yüzme:
  8. Yüzme karada yapılan sporlarda olduğu gibi pompalama ve çarpıntı yapmaksızın kalbinizi ve akciğerlerinizi en iyi şekilde çalıştıran harika bir spordur. Öte yandan koşu yağ ve kalorilerin daha hızlı yakılmasını sağlar. Yüzme suyun basıncından ötürü tüm vücudunuzdaki kasların çalışmasını sağlar ama koşu kemik yoğunluğunu arttırmak ve osteoporozu önlemek için daha iyi bir seçenektir.
  9. Dipnot: Burada da kombinasyon en iyi seçenek gibi görünüyor. Her iki spor için de eşit zaman ayırın. Bu kilo kaybı ve incinmelerin önlenmesi için en iyi dengeyi sağlayacaktır. Eğer ikisini birden yapma istemiyorsanız öncelikli ihtiyaçlarınızı düşünün.
  10. Tae Bo'ya karşı bisiklet:
  11. Her iki spor da ter attıran ve kalori yakan aktiviteler. Eğer grup çalışmasından hoşlanıyorsanız ya da bir spor salonuna üyeyseniz o zaman muhtemelen bisiklet size daha uygundur. Tae Bo ise bir video kasetten kendi başınıza bile takip edebileceğiniz bir spor.
  12. Dipnot: Her iki spor da yüksek tempolu olduğundan hangisini tercih ediyorsanız onu seçin ama abartmayın ve vücudunuzu dinleyin. Eğer sürekli yorgunluk ağrı sızı hissediyorsanız belki abartıyor olabilirsiniz. Bazı kimseler iki günlük ağır bir çalışmanın sonucunda böyle hissederken bazılarında bu belirtilerin hiçbiri görülmez. Egzersizler incinmeye sebep oluyorsa belki de daha hafif egzersizler denemelisiniz.
  13. Eliptik antrenmana karşılık yürüyüş:
  14. Yürüyüş tüm fitness aktivitelerinin taçsız kralıdır. Dakika başına 4 ila 6 kalori gibi mütevazi bir miktarda kalori yaksa da yorulmadan uzun süre devam edebildiğiniz için kilo verme açısından mükemmel bir spordur. Ayrıca çoğu zaman acı ya da ağrıya sebep olmaz. Eliptik antrenmansa bugün çoğu spor salonunda görebileceğiniz kalp için faydalı bisiklet koşu yürüyüş kayak gibi sporları bünyesinde toplayan aletlerle yapılan çalışmadır. Tıpkı yürüyüş gibi eliptik antrenman da kendi avantajlarına sahiptir. Eliptik makinelerle hızlı hareket değişimi yapmak mümkündür ve aynı zamanda da üzerindeki ölçme cihazları sayesinde çalışmanızı ölçerek değerlendirme şansınız olur.
  15. Dipnot: Bu iki aktivite size getirileri açısından birbirlerine yakındır. Bu durumda iş sadece ekonomi yapıp yapmamaya kalıyor. Düşük teknolojili ve ucuz olan yürüyüşle pahalı bir spor salonu üyeliğiyle yapabileceğiniz eliptik antrenman arasındaki seçim size kalmış. Tabii her ikisini birlikte de yapabilirsiniz.
  16. Alıntı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Egzersiz yapalım Forum Tarih
Egzersizin Vücumuza Etkileri ve Önemi Hakkında Bilgi Diyet Beslenme 13 Ocak 2012
Egzersizle Yağları Eritmek - Egzersizle Yağlar Nasıl Erir Diyet Beslenme 25 Aralık 2011
Hamilelikde Egzersiz Gebelik ve Annelik 12 Aralık 2011
Evde Yapılabilecek Kolay Egzersiz Hareketleri Güzellik & Bakım 10 Haziran 2011
Egzersiz Yöntemleri Mekik Çekmek Güzellik & Bakım 10 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş