Egzersiz Secimi Ve Uygulama

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 17 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Egzersiz Secimi Ve Uygulama konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amaç organizmayı bir yarışmaya hazırlamak değil egzersizin organizmanın sistemlerine (dolaşım-solunum kas bağışıklık) olumlu katkılarını sağlamak olmalıdır. Bunun için aerobi ortamdaki egzersizler düşünülmelidir. Yürüyüş düşük-orta şiddetli koşular en ideal olan çalışmalardır. Fakat önemli olan çalışmanın şiddetini (tempo) ve süresini ayarlamaktır.
  Genel olarak bu tür çalışmalar tamamen görsel ve seçilen model çalışmalara dayanmaktadır. Yani sağlık için egzersiz yapan bireylerin % 90 ı ya da fazlası bilimsel ve sistematik bir program uygulamamaktadır. Görsel bilgilere dayanarak yapılan çalışmalar istenilen hedefi yakalayamaz. Unutulmaması gereken en önemli şey; her bireyin tüm fiziksel ve fizyolojik özellikleri dolayısıyla kapasiteleri farklıdır. Bunun için antrenman yükleri de farklı olacaktır.
  Antrenman programlarına başlamadan önce hekiminize baş vurarak genel bir sağlık kontrolünden geçmeniz gerekir. Özellikle efor testi yaptırmanız gereklidir. Bu test sonucu eforlara direncinizi dolayısıyla kapasitenize uygun antrenman programlarını elde edebilirsiniz.
  Çalışma şiddetinin tayini; en önemli problem çalışma şiddetinin tayinidir. Şayet düşük şiddette çalışırsanız bir gelişim sağlayamazsınız yüksek şiddette çalışırsanız yaralanma riskiniz vardır üstelik istenilen olumlu etkileri elde edemezsiniz.
  Çalışma şiddetinin tayini kesin yöntemler ile bireyin maksimal oksijen kullanma kapasitesi (max.VO2) ölçülerek laboratuarda gerçekleştirilebilir. Fakat basit ve yaklaşık olarak çalışma şiddetini tayin için; maksimal kardiyak frekans (nabız) yüzdesini alarak efor şiddeti ayarlanabilir.
  Bunun için önce maksimal kardiyak frekans tespit edilir (yani kalbinizin dakikada vurum yapabileceği en yüksek değer). Bu değeri bulmak için 220 sabit sayısından “yıl” olarak “yaş” çıkarılır.
  Örnek: şayet 40 yaşında iseniz; 220-40= 180 sizin maksimal kardiyak frekansınızdır.
  Aerobik kapasitenizi geliştirmek için maksimal kardiyak frekansınızın % 60-90 ı arası bölgede antrenman yapmanız gerekir. Öyleyse aerobik antrenmanınız 108 ile 162 nabız arasında bir bölgede gerçekleşmelidir.
  Şayet yeni başlıyor iseniz en iyisi bu aralığın alt sınırından (maksimal kardiyak frekansınızın %60-70) başlamak gerekir. Antrenmanların ilerlemesi sonrası ne kadar form kazanırsanız o kadar daha yüksek yüzde ile çalışabilirsiniz.
  Nabız alımı; bir dakikalık nabız sayısı rehber olarak alınır. En iyi yöntem özel amaçlı Polar saatler dir. Fakat boynun iki yanındaki karotis (şah damarı) damarların biri üzerine tek taraflı olarak orta ve yüzük parmak birleştirilerek hafifçe bastırılır 15 saniye nabız sayılır 4 ile çarpılarak çalışma nabzı bulunur.
  Bu yöntemin yanında çalışma şiddetini tayin için “solunum yöntemi” “aerobi egzersiz” bölümünde açıklanmıştır.
  Antrenmanın sıklığı:
  Başlangıçta çalışmayı kısa bir süre uygulayınız asla kendinizi zorlamayınız. 5 dakika koştukdan sonra dinlenin. Elbetteki çalışma öncesi ısınmayı unutmuyorsunuz. Antrenman süresini önce 1 sonra 2 sonra 3 km koşabilmek için düzenli olarak ayarlayınız. Soluk soluğa kalmadan ılımlı tempoda koşmayı unutmayınız. Şayet iyi bir düzeye gelirseniz koşarken arkadaşlarınız ile sohbet edebilirsiniz.
  Bir kaç ay antrenmanın sonunda yorulmadan kas ağrıları olmadan önemli mesafelere ulaşabilirsiniz (10 km). Haftada 3 antrenman seansı idealdir. Haftanın bir günü 15 km koşmaktansa 3 kere 5 km koşmak daha iyidir. Bir seanslık 15 km koşu kalbi ve tendonları daha fazla zorlar lokmaları küçülterek almanın sindirimi daha kolay olacağı gibi çalışma yükünü de dilimlere bölmek organizmanın yüklenmeyi sindirmesi bakımından daha uygun olacaktır. Ayrıca bu koşular günün ayni saatlerinde gerçekleştirilmelidir form durumunuz ilerledikçe haftada 4-5 seans düzenleyebilirsiniz. Koşu esnasında baş öne eğik olmamalıdır.
  Şayet yürüyüş düşünülüyor ise her gün en az bir saat yapılmalıdır. Koşular maksimal kalp atım hızınızın altında olalıdır 20 ya da 30 dakika yeterlidir. Şayet bazı kurallara uyarsanız yaşınız ilerlemiş olsada uzun süre koşabilirsiniz.
  Kalp-damar sisteminin antrenmanı devam eden bir süreçtir ve sabırlı olarak kuvvetlendirilmesi gerekir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Egzersiz Secimi Uygulama Forum Tarih
Egzersizin Vücumuza Etkileri ve Önemi Hakkında Bilgi Diyet Beslenme 13 Ocak 2012
Egzersizle Yağları Eritmek - Egzersizle Yağlar Nasıl Erir Diyet Beslenme 25 Aralık 2011
Hamilelikde Egzersiz Gebelik ve Annelik 12 Aralık 2011
Evde Yapılabilecek Kolay Egzersiz Hareketleri Güzellik & Bakım 10 Haziran 2011
Egzersiz Yöntemleri Mekik Çekmek Güzellik & Bakım 10 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş