Egzersiz programına başlarken..

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 17 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Egzersiz programına başlarken.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bu gerçekten iyi haber! Egzersizin ruhsal durumunuz ve beden sağlığınız için ne kadar yararlı olduğunu zaten biliyorsunuz. Şimdiyse nereden başlamanız gerektiğini öğrenmek istiyorsunuz. İşte işinize yarayabilecek birkaç öneri:
  İşe küçük adımlarla başlayın
  Egzersiz için verilecek tavsiyeler kişiye ve amaca göre değişiklik gösterir. Ama günlük olarak yapılacak bir saatlik orta yoğunluktaki bir egzersiz programı başlangıç için iyi bir hedef sayılabilir. Ağırlık çalışması bisiklet çevirme ve yürüyüş gibi standart egzersiz kategorisine giren aktiviteler dışında kalan yoga bol hareket içeren ev temizliği bile egzersiz sayılır. Ya da bunlarla uğraşmak istemiyorsanız en basitinden dışarı çıkıp yürüyün. Egzersizin anafikri her gün hareket etmenizi sağlayacak bir uğraş edinmenizdir. Bu uğraş sizi bir de terletiyorsa o zaman doğru yoldasınız demektir!
  Hoşunuza giden şeyi yapın
  Bir spor salonuna kaydolup haftada üç kez step yapmak için kendinizi zorlamanıza gerek yok. İlla da aletlerle çalışacağım diyorsanız o zaman bazı egzersiz aletlerini eve de alıp koyabilirsiniz. Ama bir kenarda tutup tozlanmalarına izin vermek yok! Kullanın onları. Mesela en sevdiğiniz diziyi seyrederken biraz da pedal çevirseniz fena mı olur?
  Yürüyüş paten bisiklete binme ya da kır gezileri dışarıda aile ve dostlarınızla yapabileceğiniz aktiviteler arasında. Kır gezileri için değişik aktiviteler sunan birçok şirket olduğu gibi kendiniz de organize edebilirsiniz.
  Bir diğer seçenek de bugüne kadar yapanlara imrendiğiniz ve hoşunuza giden bir spor dalı bulmak. Mesela tennis ya da squash. Hatta masa tenisi yelken ya da sörf. Bunlar hem hareket etmenizi sağlayacak hem de yeni bir şeyler öğrenmiş olacaksınız.
  Egzersiz için zaman yaratın
  Egzersizi günün en az rahatsız edileceğiniz zamanında yapmaya çalışın. Böylece kaçamak yapmak için de özür bulamazsınız. Egzersizi yapmaktan hoşlandığınız bir tercih olarak kabul edin ve öncelik tanıyın.
  Alışkanlıklarınızı değiştirin
  Egzersiz yaparak kaybedeceğiniz ve ihtiyacınız olan su mineral ve enerjiyi dengeli bir beslenme programıyla geri kazanabilirsiniz. Bu nedenle yeme alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirin. Ayrıca yaptığınız aktivitenin size sağladığı yararları sabote edebilecek kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmaya çalışın.
  Kendinizi ödüllendirin
  Egzersize başladıktan sonra büyük ihtimalle kendinizde oluşan değişikliklerin önce siz farkına varacaksınız. Bu durumda kendinizi ödüllendirin. Mesela bir mesaj alışveriş kısa bir tatil ya da ödül sayabileceğiniz başka bir şeyi deneyin. (Asla yemek yemeyi bir ödül olarak kullanmayın.)
  Önünüze çıkacak engeller için hazırlıklı olun
  Yolculuk tatil ya da günlük rutin içerisindeki değişiklikler egzersiz alışkanlıklarınızda aksamalara debep olabilir. Bu durumda egzersiz için ayırdığınız zamanı korumaya çalışın. Yapamadığınız egzersizlerin yerine geçecek aktiviteler bulmak da bir çözüm olabilir. Mesela alışverişe gittiğinizde yürümeyi tercih edin. Gene asansörü kullanmak yerine merdivenlerden çıkın. Tatileyseniz otobüs turlarındansa yürüyüş turlarını tercih edin.
  Bir egzersiz günlüğü tutun
  Yaptığınız egzersizlerin kaydını tutmakla aktivite için ne kadar zaman harcadığınızı görebilir aynı zamanda da bunun vücudunuz üzerindeki etkisini ölçebilirsiniz. Yaptığınız aktiviteyi ne kadar süreyle uyguladığınızı yoğunluğunu ve öncesi ile sonrasında nasıl hissettiğinizi not alın. Kendinizdeki gelişmeye siz bile hayret edeceksiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Egzersiz programına başlarken Forum Tarih
Egzersizin Vücumuza Etkileri ve Önemi Hakkında Bilgi Diyet Beslenme 13 Ocak 2012
Egzersizle Yağları Eritmek - Egzersizle Yağlar Nasıl Erir Diyet Beslenme 25 Aralık 2011
Hamilelikde Egzersiz Gebelik ve Annelik 12 Aralık 2011
Evde Yapılabilecek Kolay Egzersiz Hareketleri Güzellik & Bakım 10 Haziran 2011
Egzersiz Yöntemleri Mekik Çekmek Güzellik & Bakım 10 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş