Egzama Hastalığı nedir ? - Egzama tedavisi

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 1 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Egzama Hastalığı nedir ? - Egzama tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Egzama

  Egzama deri hastalıklarının hemen yarısı*nı teşkil eden ve çok değişik şekiller gös*teren bir deri hastalığıdır. Genellikle deri bozukluğuna elverişli bir ortamda, içten veya dışarıdan alerjik bir etkenme ve iltihapla başlar. Kırmızı bir zeminde ufak su toplanmaları, kabuk teşekkülü ve kaşıntı vardır. Bir alerjik reaksiyon olarak meydana ge*len egzama yaranın biçimine, seyrine ve yerine göre sınıflandırılan ve isimlendirilen bir hastalıktır.
  Akut egzama : Deride kaşıntı ve yanma hissi ile başlar. Daha sonra bir toplu iğ*ne başı cesametinde veya daha büyük, berrak sıvı ihtiva eden ve adına vezikül de*nen kesecikler meydana gelir. Bazen bu veziküller acıtmadan kurur ve kabuklanır.
  Buna kuru egzama denir. Bazen veziküller birbirleriyle birleşerek içi su dolu kabarcık yani bül halini alır ve iltihaplanarak pürülan bir karakter kazanır. Buna iltihaplı eg*zama veya sulu (impetijinize) egzama de*nir. Sızıntı kesildiği zaman deri ince, frajil, kırmızı, adeta vernik sürülmüş gibidir, in*ce, beyaz skuam denen kabuklar meydana gelir ve onlar da döküldükten sonra deri eski haline döner.
  Akut egzamalar bazen kaybolmazlar ve değişik şekillerle devam ederek kronik bir hal alırlar.
  Kontakt egzama : Alerjen madde olarak bazı ilaçların (penisilin, sulfamid, iyot, no-vokain vb.), kozmetik maddelerin, giyecek*lerin, bitkilerin deriye teması ile meydana gelen egzamalar için kullanılan terimdir.
  Alerjinin doğuştan mevcut olduğu aşırı du*yarlı kimselerde ekseriya, astım, şamar nezlesi gibi hastalıklarla beraber görülen şekline atopik egzama denir.
  Egzamanın tedavisi, deri hastalıkları uz*manlarının en çok karşılaştıkları güçlükler*dendir. Tedavide alerjenin (alerjiyi oluş*turan nedenin) bulunup ortadan kaldırıl*ması, hassasiyetin giderilmesi ve antihis-taminiklerin kullanılması esastır. Lokal olarak iltihabı ve kaşıntıyı azaltacak ilaçlar (Eau de Goulard, asitborikli su, perman*ganat) kullanılır. Rivancl ile yaş pansu*manlar verilebilir. Kortizonlu, antibiyotikli ve undesilenik asitli pomatlar sürülür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Egzama Hastalığı nedir Forum Tarih
Köpeklerde Egzama Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 5 Aralık 2011
Stres Egzaması Nedir, Belirtileri Nelerdir? Genel Sağlık 6 Ekim 2011
Çocuklarda Egzama - Egzama Nedenleri ve Tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ekim 2010
Yanlış nemlendirici egzamaya yol açar Cilt Hastalıkları 19 Ocak 2010
Stres, saç egzamasını artırıyor Genel Sağlık 20 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş