Ege Sanat Atölyesi "Başka Türlü Bir Şey"

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ege Sanat Atölyesi "Başka Türlü Bir Şey" konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ege Sanat Atölyesi "Başka Türlü Bir Şey"


  [​IMG]

  EGE SANAT ATÖLYESİ "BAŞKA TÜRLÜ BİR ŞEY"...

  (Oyun, Tek Perde)
  Tarih: 13 Mart 2010 (Cumartesi)
  Saat: 20.00
  Yer: E.Ü. Kültür Sanat Evi
  (Biletler; Öğrenci 5 TL – Tam 7,5 TL olup, telefon rezervasyonuyla ya da oyundan önce stanttan temin edilebilir.)

  Ege Sanat Atölyesi, 13 Mart 2010 Cumartesi 20.00'da 2008-2009 sezon oyunu "Başka Türlü Bir Şey" ile seyircisinin karşısında.
  Ege Sanat Atölyesi’nin kolektif oyunlaştırma ile kendi kurgulayıp yazdığı Başka Türlü Bir Şey, grubun 2008 yılında Ege Üniversitesi Mezunlar Derneği bünyesinde çalışmalarına başlayıp aynı sene çıkardığı ilk projesi olma özelliğine de sahip.

  Oyun, üniversite yılları boyunca aynı evde yaşamış ve sinema sanatına gönül vermiş üç gencin mezun olmalarından sonra toplumsal hayata dair geçmişteki ideallerinin, okul, aile, çalışma hayatı ve aşk ilişkilerinin etkisi ile nasıl değişime uğradığını konu alıyor.

  METİN: Ege Sanat Atölyesi
  REJİ:Barış Sezgin, Edip Deder, Mustafa Sırkıntı
  OYUNCULAR: Ali Ersan Karadeniz, Barış Sezgin, Eda Dinler, Edip Deder, Fırat Özmen Akıncı, Neslihan Köroğlu, Onur Aysoy, Setenay Özaydemir, Soner Şeneken, Tanıl Levent
  MÜZİK UYARLAMA: Ali Ersan Karadeniz, Engin Bayrak
  IŞIK UYGULAMA: İlknur Yıldız
  MÜZİK UYGULAMA: Açelya Uçan
  DEKOR, KOSTÜM, AKSESUAR:Ekip Çalışması KULİS SORUMLUSU:Erhan Bolatoğlu
  AFİŞ-BROŞÜR:Bahar Aykaç, Dilek Demiroğlu
  ESA Hakkında

  Ege Sanat Atölyesi (ESA), tiyatro alanında alternatif projelere imza atma iddiasıyla kurulmuş ve bu alanda eğitim ve araştırma faaliyetleri yürüten bir yapılanmadır. Öğrenci kulüplerinde başlayan sanatsal faaliyetlerini mezuniyet sonrasında da sürdürmek isteyen Ege Üniversitesi mezunları tarafından resmi olarak Mart 2008’de İzmir’de kurulmuştur. Çalışmalarını Ege Üniversitesi Mezunlar Derneği (EÜMED) çatısı altında sürdürmektedir.

  ESA, tiyatro ve müzik alanlarında farklı seviyelerde katılım ve destek gösteren üyelerden oluşmakta, çalışmalarını farklı fiziksel hayat koşullarına sahip üyelerinin bir arada faaliyet gösterebileceği asgari çalışma ilkeleri çerçevesinde örgütlemekte, üyeler arasında katılımcı ve demokratik bir işleyiş oluşturulmasına özen göstermektedir. Ortaya koyduğu ürünlerle Türkiye'deki sanat ortamında etkili olmayı ve buna katkı sunmayı görev bilmektedir.

  ESA, öğrenci kulübünden süregelen gelenekle, ürünlerini eğitim-araştırma çalışmalarının sonucu olarak şekillendirme prensibi ile çalışmakta, tiyatro ve müzik alanlarında uzmanlaşıp alternatif oluşturma hedeflerini gerçekleştirebilmek adına kendi içerisinde eğitim-araştırma faaliyetlerini teşvik etmektedir. Eğitim-araştırma çalışmaları sürecinde ortaya çıkan üretimlerini Ege Üniversitesi, İzmir ve tüm Türkiye’de paylaşabileceği bir alan yaratmayı hedefleyen ESA, Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu (EÜTT)’ye tiyatro ve müzik alanında kurumsal çerçevede danışmanlık vermekte ve öğrenci kulübü ile organik bağını sürdürmektedir.

  Ege Sanat Atölyesi, resmen kurulduğu tarih olan Mart 2008’den bu yana diğer oyunlarıyla da seyircisinin karşısına çıktı:
  Venedik Taciri / William Shakespeare

  Oyun, Venedikli Tacir Antonio’nun samimi dostu Bassanio'yu sevgilisi Portia'ya gönderebilmek için bir zamanlar hakaretler yağdırdığı Yahudi tefeci Shylock'tan üç bin düka borç alması ve bunu takip eden olaylar üzerine kurulmuştur. Asırlar öncesinden günümüze seslenen esrarengiz usta yazar Shakespeare’in komedileri arasında gösterilmekle birlikte, içerisinde tragedya unsurları da taşıyan oyunda bizce önemli olan nokta, roller artık değişse de bu oyunun her zaman oynanmaya devam ettiği ve var olan düzen araçlarını her geçen gün sağlamlaştırdıkça terazinin boş kefelerinden birinin daima ağır basacağıdır.

  Guguk Kuşu / Ken Kesey

  Ken Kesey’in aynı adlı romanından Dale Wasserman tarafından uyarlanan oyun, deli numarası yaparak kaldığı hapishaneden kendisini 'kaçıklar' olarak nitelediği adamların kaldığı akıl hastanesine aldıran bir mahkumun bulaşıcı kendi başına buyrukluğu ve özgürlüğe düşkünlüğünün, yeni geldiği yerdeki düzenle karşı karşıya gelmesiyle başlayan olayları ve diğer hastalarla kurduğu farklı diyalogu konu alıyor.

  “Biri doğuya uçtu, biri batıya uçtu, biri de kafesten kaçtı…” İki Kişilik Hırgür / Eugene Ionesco

  Absürd tiyatronun ve Ionesco’nun yazarlık anlayışının tipik örneklerinden sayılabilecek oyunda, bir hikâye bütünlüğü içerisinde gelişen olaylara değil, savaşın tarafsız bölgesindeki evlerinin yatak odasında sıkışıp kalmış, bazen savaşın içinde bazen dışındaki adam ve kadının geçmişlerini sorgulamaları, pişmanlıkları ve çıkmazlarına tanık oluyoruz.

  Oyun aynı zamanda, Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu mezunlarının mezuniyet sonrası tiyatro yapma adına attıkları ilk somut adım olma özelliği taşıyor.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sanat Atölyesi Başka Forum Tarih
İnsanlığın gelişmesinde sanatın önemi maddeler halinde kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 10 Şubat 2017
Yaşadığınız şehirde Türk kültür sanat ve mimarisinin özelliklerini yansıtan eserleri nelerdir Sorular ve Cevaplar 6 Şubat 2017
Sanatın barışa katkıları maddeler halinde kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 27 Ocak 2017
Yörenizdeki el sanatlarının halk oyunlarının ve yemek kültürünün Bursa'dakilerle benzerlikleri Kültür ve Sanat Bölümü 18 Ocak 2017
Ege Bölgesi el sanatları kısaca Ege Bölgesi 28 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş