Ege Bölgesinin Tarım Ürünleri

'Ege Bölgesi' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ege Bölgesinin Tarım Ürünleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ege Bölgesinde yetişen tarım ürünleri
  Ege Bölgesinin Tarım Ürünleri Nelerdir  Asıl Ege Bölümü’nün Başlıca Tarım Ürünleri  Tütün : Türkiye tütün üretiminin % 50’sini bu bölge karşılar. Tüm kıyı ovalarında ekimi yapılan ve yurt dışına ihraç edilen tütün en çok Bakırçay Ovası’nda yetiştirilir.  Zeytin : Akdeniz ikliminin tanıtıcı kültür bitkisi olan zeytin en çok Ege Bölgesi’nde yetiştirilir. Türkiye üretiminin % 48’ini Ege Bölgesi sağlar. Edremit – Ayvalık Yöresi başta olmak üzere tüm kıyı kesiminde ve yer yer 100 km içerilere kadar zeytin yetiştirilir.  Üzüm :
  Türkiye’de üzüm üretiminin % 40’ını sağlayan bölge 1. sırada yer alır. Kurutularak ihraç edilen çekirdeksiz üzümün tamamını Ege Bölgesi üretir. Başta Gediz Ovası olmak üzere Büyük ve Küçük Menderes ovalarında yetiştirilir.  İncir : Kış ılıklığı isteyen ve Akdeniz iklimine uyumlu olan incirin %82’si bu bölgede yetiştirilir. Büyük Menderes, Küçük Menderes ve Gediz ovalarında incir üretimi yoğunlaşır. Kurutularak yurt dışına ihraç edilen incirin en çok yetiştirildiği yer ise Aydın’dır.  Pamuk :
  Akdeniz iklimine uyumlu olduğundan kıyı ovalarında ekimi yapılır. Büyük Menderes ve Gediz ovalarında üretimi yoğunlaşır. Türkiye üretiminin % 42’sini sağlayan Ege Bölgesi üretimde ilk sırayı alır.  Turunçgiller :
  Akdeniz iklimine uyumlu olan ve kış ılıklığı isteyen turunçgil üretimi, İzmir’in güneyindeki kıyı ovalarında yapılrı. Türkiye üretiminin %10’unu sağlayan bölge, Akdeniz Bölgesi’nden sonra 2. sırayı alır.  Pirinç :
  Çöküntü ovalarında ekimi yoğunlaşır.  Sebze :
  Bölgenin sebze üretiminde önemli bir yeri vardır. Domates, biber, patlıcan, patates, salata, kereviz, pırasa, başlıcalarıdır.  Meyve :
  Bölge kendine özgü meyve üretimi ile diğer bölgelerden ayrılır. İncir, turunçgil ve üzümün yanı sıra elma ve kiraz üretimi de önem taşır.  İç Batı Anadolu Bölümü’nün Başlıca Tarım Ürünleri
  Haşhaş : Tohumundan yağ ve kozasından morfin yapımında kullanılan afyon sakızının elde edildiği bir bitkidir. Bu nedenle ekimi devlet kontrolünde yapılır. Türkiye üretiminin %90’ını Ege Bölgesi karşılar. Afyonkarahisar çevresinde ekimi yoğunlaşır.  Tahıllar :
  Bölgede üretilen tahıl ülke üretiminin % 10’a yakın bölümünü karşılar. Tahıllardan buğday ve arpa, Afyon, Kütahya, Denizli ve Uşak’ta üretilir.  Şekerpancarı : Önemli bir endüstri bitkisi olan şekerpancarı Afyon, Kütahya ve Denizli’de üretilir.  Ayçiçeği :
  Denizel etkilerin sokulmadığı İç Batı Anadolu’da sulanabilen alanlarda yetişir.  Baklagiller :
  Uşak, bölgede nohut üretiminin en fazla yapıldığı yerdir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bölgesinin Tarım Ürünleri Forum Tarih
Karadeniz bölgesinin iklimi ve tarım ürünleri kısaca bilgi Karadeniz Bölgesi 9 Şubat 2014
Karadeniz Bölgesinin Tarım Ürünleri Karadeniz Bölgesi 5 Aralık 2011
Doğu Anadolu Bölgesinin Tarım Ürünleri Hangileridir D.Anadolu Bölgesi 28 Haziran 2011
Karadeniz Bölgesinin Tarım Ürünleri Nelerdir Karadeniz Bölgesi 23 Haziran 2011
Doğu Anadolu Bölgesinin Başlıca Tarım Ürünleri Nelerdir D.Anadolu Bölgesi 21 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş